Наречен е музей на бъдещето, защото неговата мисия е да решава глобални проблеми на човечеството. В сградата се помещава научен и изследователски център, в който да ще се работи по всички въпроси, засягащи бъдещето на планетата - от климатични промени до пробиви в медицината.
Сградата впечатлява с необичайната си форма – овал с вътрешен отвор, наподобяващ око. Идeятa е заимствана oт дpeвнoтo ĸитaйcĸo изĸycтвo "Фън Шyй", ĸaтo eлипcaтa cимвoлизиpa нeбeтo и зeмятa, a пpaзнoтo пpocтpaнcтвo - нeизвecтнoтo.
Фасадата е покрита с фибростъкло и неръждаема стомана, създадена от хиляди свързани помежду си форми. Акцент във външността на „окото“ са калиграфските надписи на арабски език, пресъздаващи стихове на самия шейх Мохамед бин Рашид ал-Мактум, емира на Дубай.
Музеят дава възможност да погледнем 50 години напред в бъдещето, като седемте му етажа са разделени на различни тематики. Три от тях са отделени за преживявания, свързани с Космоса, различни екосистеми и биоинженерството.
Един етаж е запазен за технологии, които се очаква в близко бъдеще да станат част от живота ни, а последният етаж е запазен за децата. На него те ще бъдат подлагани на различни предизвикателства, като целта е да станат "собствените си герои".
Музеят на бъдещето в Дубай попадна в класацията на National Geographic за 14-те най-красиви музея в света и е описван като "най-технологичната и красива атракция в страната".