Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доц. Щерев: България се топи като след три войни

23 август 2015, 13:13 часа • 7751 прочитания

България се топи като след три войни. Демографските проблеми са дългосрочни проблеми пред една държава и пред една нация, но управляващите нехаят за тези проблеми, които няма да случат или да се променят през техния мандат. Това каза пред БНР доц. Атанас Щерев.

По данни на Националния статистически институт (НСИ) след 55 години ще има 2 милиона българи по-малко

"Има един много важен фактор: Спрете даването на пари за раждането на деца. Това е нещо жестоко, защото се раждат десетки хиляди нещастни деца. Парите трябва да се дават за отглеждане и възпитание на децата, за храната на кърмачето, за дрехи, за контрол върху условията, при които растат децата, детски ясли, градини, училища", смята доц. Щерев. Според него се създава индустрия за парично обезпечаване на семейството, а страдат децата и обществото. "Ние затъваме все повече и повече, защото, погледнете, колко е работоспособното население на България и какви са бюджетите на различните министерства. Не може с намаляващ брой хора, които да произвеждат блага да се поддържа цялото население", каза експертът. 

Доц. Щерев сподели данните от статистика на Световната банка, направена преди 15 - 20 години. Според нея при население над 500 милиона в ЕС, до 2050 година ще има в ЕС около 500 милиона имигранти, предимно от Северна Африка и Близкия Изток. 

"Този сценарий е в действие. Това нещо наистина ще се случи, защото населението в цяла Европа застарява. Тъй като изнемогват социалните системи, естествено е да се търси нова работна ръка", заяви доц. Атанас Щерев. 

Той коментира и увеличаването на ражданията чрез цезерово сечение, като го определи като един сериозен световен проблем, но отхвърли вероятността това да е една корумпирана практика, която противоречи на интересите на здравето. 

"Много е неправилно да се мисли по този начин, въпреки, че е възможно и да има такива практики. Раждането чрез Цезерово сечение е световен проблем. Причините за това са много. Съвременната жена ражда доста по-късно от физиологичната възраст за раждане на първо дете - тя е 20-24 години, липсва психическата подготовка за това усилие, което трябва да се направи за нормално раждане, намалява компетентността на лекарите, липсва организация, йерархичност на медицинската акушерска помощ", каза Щерев. 

Според данни от 2014 година от Регистъра на ражданията от Националния център за обществено здраве и анализи, е имало общ брой на ражданията – 62 237, от тях нормални, по естествен родов път – 34 775, а раждания с Цезерово сечение – 26 126.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес