Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доц. д-р Светослав Живков: Какво щеше да стане с България, ако руските планове за Проливите се бяха реализирали? (ВИДЕО)

20 ноември 2024, 17:35 часа • 1007 прочитания

Доц. д-р Светослав Живков: Какво щеше да стане с България, ако руските планове за Проливите се бяха реализирали,? (ВИДЕО)

В днешното издание на „Видимо и невидимо: Абордаж“ Васил Данов е поканил доц. д-р Светослав Живков – преподавател по Нова българска история е в СУ „Св. Климент Охридски“.

„Факт е, че след Съединението, макар то още да не е уредено дипломатически, на практика България увеличава значително своята територия и население и това е повод Сърбия да настоява за териториални компенсации.“, припомня гостът за обявената от Сърбия война на България. „Разбира се, това е чисто формалният мотив. Реалните причини са съвсем други - стремежа на сръбската държава да се разшири на изток в българска посока и трябва да отбележим, че на Цариградската конференция, която започва в седмиците след Съединението и цели всъщност да уреди този въпрос, като цяло всички Велики сили, малко или много, подкрепят тези сръбски аспирации. Сръбският крал Милан I Обренович има глупостта да започне тези военни действия, да ги загуби, разбира се, в последствие, което ще доведе до максимално успешен за България изход от цялата ситуация.“ Още: Д-р Румена Филипова: Популизмът и авторитаризмът са основни проблеми на Балканите (ВИДЕО)

Изтеглянето на руските офицери от българската армия прави голяма услуга на Сърбия. „Русия изтегля своите офицери поради няколко причини. Първо, защото тя е недоволна от Съединението и не толкова от самото Съединение, а от това че българската държава в годините, които предшестват Съединението започва да се еманципира от русия. При това положение русия няма никакъв интерес от голяма българска държава и както е подписано по-рано на Санстефанския проект, или мит, или както искате да го наречем. Тя има интерес от по-голяма българска държава, ако тази държава е неин сателит или най-малкото неин протекторат. Българските политици заявяват своето намерение да са управленци на независима държава още в 1882-83 г. и именно оттогава започват плановете на руския император, поне от есента на 1883 г. за детрониране на българския княз, т.к. той смята, че българският княз Александър I Батенберг е в основата на тези български въжделения за еманципация. Неслучайно година след Съединението българският княз ще бъде детрониран.“, припомня историкът. Австро-Унгария също има роля в Сръбско-българската война. Тя отпуска заем на Сърбия, с който я финансира да започне войната. „В по-генерален план Австро-Унгария се опитва да насочи сръбските териториални аспирации в източна посока, към България, за да я отклони от Босна и Херцеговина и Косово – територии, които формално са османски, но практически са окупирани от австрийските войски.“ Още: Д-р Валентин Янев: Само в България политическите партии нямат единна позиция за националните ни интереси (ВИДЕО)

„Българската държава се инициира от русия с една единствена цел - именно тази държава да бъде сателит на русия с оглед руските планове за установяване контрол над Проливите в едно по-далечно бъдеще. Това е така, защото западните държави не биха позволили пряка анексия на тези територии от страна на русия, т.е. вариант Б - един вид държава-сателит. Трябва да си зададем следния въпрос - ако руските планове по отношение на Проливите се бяха реализирали, то какво щеше да стане с тази държава-сателит на един следващ етап?“

Целият разговор на Васил Данов и доц. д-р Светослав Живков гледайте във видеото.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес