Служебният премиер трябва да бъде човек с безупречна репутация. Трудно е да се правят прогнози, но ми се струва, че най-близка до хората е фигурата на настоящия омбудсман Константин Пенчев, смята политологът доц. Анна Кръстева.
Доц. Кръстева заяви, че не споделя мнението, че служебният премиер трябва да бъде финансист. „Считам, че е много важно да има един солиден финансов министър, но премиерът трябва да бъде човек с безупречна репутация, съобщи агенция Фокус.
Трудно е да се правят прогнози, но ми се струва, че най-близка до хората е фигурата на настоящия омбудсман Константин Пенчев, не за друго, а защото в изказванията му виждаме способност да погледне на протестиращите от гледна точка на техните искания. Важно е също така, че той се опитва да преведе тези искания на езика на правото”, каза тя. След оставката на кабинета „Борисов”, партиите са напълно предвидими и не искат да поемат властта, защото осъзнават, че нямат необходимия управленски или експертен капацитет, нито политическата воля, заяви политологът.
Според нея, избирането на министри за служебен кабинет би било много трудно, защото никой не би желал да пропилява шансовете си за по-дългосрочна кариера в своята или политическата сфера.
Според доц. Анна Кръстева, парадоксът, който се наблюдава в последните дни, е разминаването между проблемите на хората от една страна и предложенията за промени от друга. Искането на хората за прилагането на исландския опит и у нас, според политолога е неприложимо, още повече, че този модел не остава траен. „Неговото приложение не означава, че Исландия се е отказала от своите партии”, обясни доц. Кръстева.