Опитът на балтийските страни показа, че курсът на строги икономии може да бъде успешен. Но този пример не е много показателен за другите европейски държави.
Правителствата на балтийските републики провеждат курс на строги икономии, а резултатите от тази политика няма как да не бъдат забелязани. В тази връзка, връчването на наградата „Карл Велики” на президента на Литва Далия Грибаускайте ще бъде добър сигнал.
Изтичането зад граница на млади, добре образовани специалисти, несъмнено може да създаде проблеми в балтийските страни. Но един трезв поглед върху икономическите показатели, позволява да се говори, че провежданата антикризисна политика в тези държави се е оказала напълно успешна.
Още през 2010 година Литва, Латвия и Естония успяха да наваксат изгубеното по време на кризата, като показаха икономически ръст. От тук може да се направи извод, че подемът на икономиката и курсът, насочен към съкращаването на разходите, не са взаимно изключващи се.
Но балтийските страни не са много подходящ пример за това как да се провежда политика на строги икономии в другите европейски държави. Трябва да се отбележи, че старанията на тези страни, насочени към преодоляване на кризата, са свързани с техния исторически опит. В сравнение с този ураган, който балтийските държави преживяха по време на залеза на Съветския съюз, финансовата криза е лек ветрец. А в балтийските държави никой не иска да преживее нов ураган.
Франкфуртер рундшау