Пещерите ще продължат да се стопанисват от Българския туристически съюз до приемане на специален закон. Това става ясно от отговор на служебния регионален министър Виолета Коритарова-Касабова до депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Михал Камбарев.
Той е попитал дали МРРБ ще изпълни задължението си от Закона за държавната собственост да изготви предложение до Министерския съвет за отнемане на пещерите от БТС. По думите му той ги управлява в нарушение на забраната по чл. 16, ал. 1 от него – че имоти, които са публична държавна собственост, не могат да се ползват не по предназначение и да се предоставят на трети лица. Още: В коя държава се намира най-голямата пещера в света?
Министерството на регионалното развитие и благоустройството може да пристъпи към отнемане от БТС правото на управление върху предоставените му пещери едва след като приключи работа междуведомствената работна група, създадена от МОСВ, и последващото приемане на Закон за пещерите от Народното събрание. В него трябва ясно да е регламентирано правото на собственост и отговорните субекти, на които ще се предостави правото на управление върху съответните пещери, е пояснила министър Касабова. Още: Къде се намира най-дългата пещера в България?
В края на март тя е препратила на МОСВ образувана по сигнал на Камбарев преписка, заедно с подаден от три родопски сдружения сигнал за начина, по който БТС стопанисва пещерите: Сдружение с нестопанска цел „Бъдеще за Триград“, Туристическо дружество „Здравец“ (Триград) и Туристическо дружество „Био-Б-Еко“ - Борино. Изпратила е и определението, за което Actualno.com писа в статия със заглавие.
МОСВ отново е уведомено за образувани в МРРБ преписки след постъпили предложения от няколко областни управители по искания на общини за безвъзмездно предоставяне на пещери. Още: "Дяволското гърло" и Ягодинската пещера: Кой се грижи за пещерите в България - съдът реши засега.
„Тези случаи не се процедират от МРРБ предвид изразеното от страна на МОСВ становище, съгласно което преди приемането на Закон за пещерите не следва да се предоставят пещери на общини, сдружения, физически и юридически лица“, е категорична Виолета Касабова.