Ударен ремонт стартира още в първите дни на новата година в НДК. Това ще е най-мащабното преустройство на Националния дворец на културата (НДК) от построяването му преди 35 години. В рамките на първите девет месеца на 2017 г. основната сграда на НДК ще бъде модернизирана и адаптирана, така че да отговаря на всички изисквания за провеждане на срещите от българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. През януари 2018 г. България поема щафетата от Естония, при това с 6 месеца по-рано от предвиденото заради оттеглянето на Великобритания от ЕС.
На този етап отпуснатите средства от Министерския съвет за цялата дейност в контекста на Председателството, са 17 млн. лева. Стойността на ремонта обаче е 20 млн. лева, а закупената конгресно-конферентна дейност е 3,5 млн. лева, при това след дълги преговори за сваляне на цената. На въпрос от журналистите дали парите ще стигнат, изпълнителният директор на НДК Мирослав Боршош отговори, че всякакъв компромис със средствата ще компрометира Председателството и авторитета на държавата. Той си позволи да посъветва следващото правителство и президент основният им приоритет да е именно българското председателство на ЕС. "Екипът ни ще докаже необходимостта от всички средства, които ние изискваме. Това се случва един път в живота, тази възможност", каза Боршош, имайки предвид възможността да се ремонтира НДК във връзка с Председателството.
Припомняме, че председателството на ЕС се предава на ротационен принцип - по половин година за всяка държава, при 28 страни-членки на ЕС т.е. на 14 години се прави пълен цикъл и председателството отива във вече водила го държава.
Преустройството на най-големия конгресен център в Югоизточна Европа ще бъде извършено от „Галчев инженеринг“ ЕООД, които се пребориха в конкурс за изпълнение с пет конкурентни фирми. Срокът за ремонтните дейности е кратък – до края на септември всичко трябва да е приключило. В този период ще бъдат извършени ремонтни дейности на зала 3 и всичките й прилежащи пространства, зала 4, зала 6, зала 7, 8 и 9, вход А3 и А6, централното, източното и западното фоайе, фасадата, тераси и покрив. Изцяло се обновява информационната система на НДК, настилките и осветлението. Проектът въвежда нова стратегия за енергийна ефективност, която ще намали драстично консумацията на ток и топлоенергия. Освен това е заложено да се дигитализират системите за управление и комуникация, така че от аналогова до момента сграда, дворецът се превръща в смарт конгресен и културен център.
„Зала 3 ще е по-голяма, по-удобна и по-функционална от залата на Европейския съвет в Брюксел“, обяви архитектът на проекта Любомир Станиславов. Според него няма друго Председателство, което може да се похвали с такова нещо. Той посочи и основните промени, които ще претърпи дворецът, а именно – ще стане ефективен, сигурен, „умен“, функционален, което ще развие много повече оттук нататък културната и конферентната му дейност.
„Сериозна работа и подготовка има до момента, но съществуват и много неизвестни“, каза още Боршош. Той е категоричен, че никой не знае какво има зад стените и по таваните на НДК, тъй като не са докосвани над три десетилетия.