В събота въздухът в София е бил замърсен два пъти над нормите, в неделя – три пъти. Това каза днес екоминистърът Нено Димов от Катовице, където се провежда Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (COP24).
„Това е безспорен факт. Правим засилени проверки със Столичната община от началото на сезона. При всички положения това не е достатъчно. Знаете, че в момента има много силна атака върху това да не се допуска развитието на процеса за старите отпадъци от текстил. В „Позитано” 20 много активно възпират този процес – нещо, което считам, че е твърде популистко на този етап. Но без политически консенсус трудно може да вървим напред по този казус. Проблемът е сериозен, трудно се върви напред, но все пак имаме успехи. Вече 7 града излизат от сферата на наказателните процедури и постигат годишните критерии и средните норми за качеството на въздуха, за съжаление, останалите не се доближават”, посочи Димов.
Договореното Парижко споразумение трябва да се следва, но по-високи амбиции към днешна дата България не може да не може да подкрепи, добави министърът: „Трябва да сме наясно, че тези амбиции ще дадат резултат в следващите десет години. Нека да видим първо какъв е резултатът, преди да говорим дали тези амбиции трябва да се завишат или посоката трябва да бъде различна. Така или иначе защитата на българската енергетика е важна, защото това е предмет на националната сигурност, това е въпрос да запазим тока по-евтин за българските граждани и за българската икономика”, коментира още Нено Димов.
Припомняме, че тази сутрин столичният кмет Йорданка Фандъкова написа в своя Facebook профил, че днес "се очаква превишаване на нивата на фини прахови частици два пъти над нормата". Градоначалникът поясни още, че "всички буферни паркинги на метрото ще работят напълно безплатно за всеки, който остави колата си и използва градския транспорт, до изчерпване на капацитета им".
Междувременно от инициативата "Спаси София" предложиха следните мерки за ограничаване на проблема със замърсяването на въздуха:
- Дървена ваканция за училищата;
- Безплатен градски транспорт;
- Проверки и глоби в кварталите, където традиционно се гори "каквото падне под ръка";
- Контрол над замърсяването в града от страна на всички служители на КАТ, които да спират от движение коли без катализатори и непокриващи стандартите;
- Спиране на всички строителни дейности за няколко дни;
- Спиране на системата за ранно предупреждение, която "очевидно не работи и подценява проблема";
- Внасяне в Народното събрание на предложение за промяна на законите, които да ограничат енергийните помощи под формата на дърва и въглища, замествайки ги с по-малко замърсяващи.