"С реализацията на проект за водна инфраструктура в Перник ще се намалят загубите на вода с 2.8 млн. куб. метра", съобщи по време на изслушването му в Народното събрание министърът на околната среда и водите Нено Димов.
"През 2018-2019 г. язовир "Студена" не е работил на енергиен режим. Той е преработвал само количества, които са предоставяни само за питейно-битово водоснабдяване.
Месечно в графика за използване на водите от язовирите единственият язовир е "Студена", за който са поставят условия за осигуряване на минимален допустим поток от реката само след осигуряване на водата за питейно-битово водоснабдяване", посочи министърът
Той обясни, че максимално е ограничено ползването на вода за други цели, като допълни, че през август тази година между МОСВ и ВиК-Перник е подписан договор за изграждане на водна инфраструктура.
"С изменението не месечния график е преустановено подаването на вода в язовирите за промишлено снабдяване", посочи още министърът.
„Ще дам обобщена информация по отношение на водната криза в Община Перник", заяви от своя страна министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков.
Той разкри, че е разбрал от медиите, че не само в Община Перник, а и в други райони, в които в момента има нарушен режим.
Нанков посочи, че ВиК Перник е предоставило балансите на водните количества в тялото на язовир "Студена". Заместник-министърът поясни, че язовирът е държавна собственост.
Обеми от язовир "Долна Диканя" биха могли да бъдат преляти в язовир "Студена". Той посочи, че обемът на язовира е 2, 7 млн. куб. метра и те биха могли да бъдат преляти към "Студена".
"Има проблема по-скоро в случая, че водата не е годна за пиене, съгласно пробите, които излязоха от ВиК - Перник. Чакаме в понеделник да излязат от "Софийска вода" ЕООД. Този източник, който кметът предложи, трудно ще бъде въведен в експлоатация и реализиран", заяви още Нанков.
Критики
"Шокирани сме от факта, че заместник-министър тук каза, че е разбрал от медиите, че освен в Перник и в други градове има режим. Това изречение казва всичко и потвърждава вчерашните ни думи за безхаберие и безсилие."
Това каза лидерът на БСП Корнелия Нинова в декларация от името на група след изслушването на отговорните лица.
"Областният управител на Перник вчера чак на третата година от управлението според заместник-министъра била разбрала, че има правомощия и задължения по въпроса със снабдяването на вода в Перник. Това казва всичко какви хора назначавате", посочи Нинова.
Тя обърна вниманиe, че управляващите са прехвърлили вината на ВиК операторите, на кметовете. "Вчера г-н Нанков си позволихте да обвините националната криза с водите кмет на БСП.
Щях да ви питам вчера кметът на Перник чий беше. Кметът на Шумен какъв е? А на Ловеч?Поне в тази огромна национална криза да не подхождате така. Няма никакво значение какъв е кмета", посочи още Нинова.
Отговор в остър стил от Нанков
Не продавам слухови апарати, но шокираните да слушат по-внимателно. Това каза пред журналисти зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков в отговор на декларацията на Корнелия Нинова.
"Аз съм шокиран от медиите и научих от медиите какви глупости са говорили. За Перник защо не сме взели оставката по-рано на ВиК управителя, защото не е въвел по-рано режима, а в Плевен и Ловеч защо са въвели по-рано режим. Те използват антитези", коментира Нанков.
Той посочи, че в Перник водният режим е закъснял. "Водният режим се стартира и спира със заповед на кмета.
"Втората лъжа и втората манипулация, че съм обвинил кмета на Перник. Напротив, с него работим много добре. Много избирателно слушат и не чуват особено добре, но това са вече може би други проблеми, които аз нито мога да излекувам, нито мога да им правя оценка. На трето място темата с водоснабдителната мрежа на Перник. Малко да седнат и да четат и осмислят.
Има водни експерти в групата на БСП - Манол Генов, той е експерт и по избори. Костадинов също разбираше от ВиК. Да видят предния програмен период, когато друг беше кмет, да видят защо тогава местнат авласт не реализира своя проект с европейски средства", допълни още Нанков.