В България медицинска трева ще е първото, което ще видим, при възможен процес на легализацията на марихуаната. Това мнение изрази Димитър Карагегов, член на УС на Българското либертарианско общество (БЛО) и основател на кампанията Liberty420.
"Това е утъпканата пътечка, по която се върви. Надявам се да стигнем и до по-нататък", каза Карагегов в интервю за TrueStory.bg. Той обясни, че в България има няколко организации, които се борят за легализацията на марихуаната у нас, като всяка от тях е избрала своя път на действие. Една от тези инициативи е Liberty420, а други, поддържащи тази цел, са "Движение Промена" и Medical Marijuana България. "Има също така една голяма пациентска организация, която се казва "Рестарт" - това е сдружение на пациенти, които искат да получават лечение с канабис", каза Карагегов.
"Националният съвет по наркотични вещества (към Министерския съвет, бел. ред.) много активно обсъжда регулацията на медицинска трева, но в крайна сметка излезе с абсурдни предложения и нищо общо с медицинската трева. През годината също така ще се случи специалната сесия на ООН - UNGASS, където ще се разисква изоснови наркополитиката. Там се очаква да има много силен натиск за декриминализация на марихуаната, а проблемът с употребата на наркотици да бъде изваден от наказателния кодекс и да се превърне от криминален в здравен проблем", каза човекът за LIberty420.
По думите на Димитър Карагегов успешният модел в САЩ е легализиране на медицинската марихуана, което да доведе до последващи стъпки. "Тези хора, които се лекуват с марихуана, имат медицински картон, постоянно ходят на лекар и тяхното здраве може да бъде измерено периодично във времето. Може да се види, че никой от тях не развива шизофрения и не иска да продаде телевизора на баба си, за да си вземе следващата доза", каза той.
Припомняме, че от миналата година в Хърватия може да се използва индийския коноп за медицински цели при болните от множествена склероза, ракови образования, епилепсия и СПИН.
В България канабисът е най-разпространеният нелегален наркотик, по информация на Министерство на здравеопазването. Въпреки че традиционно 'канабис' се наричат най-общо продуктите, получени от растението канабис, според определението на Международната конвенция от 1961 г. 'канабисът' представлява цъфтящите върхове на растението, от които не е извлечена смолата.