Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Диктатът не е по джоба на новия шеф на Пентагона

01 март 2013, 11:32 часа • 7727 прочитания

САЩ не могат да диктуват условия на целия свят. Това заяви новият шеф на Пентагона Чък Хейгъл след встъпването си в длъжност и добави, че Америка трябва само да си „взаимодейства” с другите страни. Вероятно бюджетният дефицит е накарал американското отбранително ведомство да се откаже от заплашителната риторика.

„Винаги съм смятал, че ролята на Америка в света трябва да се заключава във взаимодействието с другите страни. Ние не можем да диктуваме на целия свят, трябва да си взаимодействаме с него”, цитира думите му ИТАР-ТАСС.
Във връзка с това Хейгъл отбелязва, че Съединените щати трябва да укрепват отношенията си с другите държави. „Да обновяваме старите съюзи, да се стремим към създаването на нови, основани на общите интереси на хората”, продължи министърът на отбраната на САЩ.

По-рано за известно преразглеждане на политиката на САЩ по отношение към другите държави заяви и президентът Барак Обама. Например в средата на февруари в първото след преизбирането му за държавен глава обръщение към двете камари на американския Конгрес той заяви, че САЩ не възнамеряват повече да окупират други държави. „Няма да изпращаме хиляди наши синове и дъщери зад граница за окупиране на други страни. Вместо това трябва да помагаме на такива страни като Йемен, Либия и Сомалия със средства за осигуряване на безопасност, с помощ за съюзниците, които се борят с терористите, както това се случва в Мали”, подчерта той.

Още повече че в близко време Пентагонът ще трябва да затегне колана. Говорителят на отбранителното министерство на САЩ Джордж Литъл съобщи, че след 1 март ведомството ще съкрати с 46 млрд. долара военни разходи през текущата финансова година поради предстоящото съкращаване на федералния бюджет. „Ще ни се наложи да направим съкращения не защото искаме, а защото ще бъдем принудени да го направим”, заяви Литъл.

По-рано администрацията на Обама и републиканската опозиция в Конгреса на САЩ достигнаха временен компромис по бюджета. Ако до началото на март те не успеят да се разберат, то в съответствие с приетия закон ще влезе в сила решението за принудително съкращаване на бюджетните разходи. За Пентагона това ще бъде намаляване с 20% на военните разходи, включително на програмата за бойна подготовка.

Същото призна и самият Хейгъл, който заяви, че перспективата за съкращения е доста висока. „Трябва да се изправим срещу тази реалност”, цитира думите му Ройтерс. По-рано бившият шеф на Пентагона Леон Панета обяви, че ведомството му е пристъпило към осъществяване на мерки за икономии, насочени към смекчаване на финансовите последствия от мащабното съкращаване на бюджета на Министерството на отбраната на САЩ. Тези мерки включват например отказ от наемането на държавни служители, отлагането на някои работи по техническото обслужване и съкращаването на други разходи.

Според американския министър на отбраната съкращаването на бюджета за ведомството ще има „разрушителни” последствия за националната сигурност на страната.
В края на януари американското военно ведомство вече изпрати в неплатен отпуск около 46 000 държавни служители. По думите на зам.-министъра на отбраната Аштън Картър Пентагонът намалява разходите и за техническо обслужване на кораби и авиотехника. Стана ясно и това, че САЩ възнамеряват да върнат в пристанищата базираните самолетоносачи и други кораби, както и временно да прекратят военните учения в случай на съкращаване на бюджета.
Началникът на щаба на сухопътните войски ген. Рей Одиерно предупреди преди дни, че орязването на парите „ще има сериозни последствия и незабавно ще окаже влияние на бойната готовност на нашите войски”. „Ще ни се наложи да орежем програмата за подготовка за 80% от сухопътните ни войски”, цитира думите му РИА Новости.
Командващият морската пехота Джеймс Амос на свой ред заяви, че поради съкращенията още през май бойната готовност ще бъде под нормата.

Във връзка с такава ситуация военачалниците поискаха конгресмените да приемат законопроект, с който да се избегнат автоматичните съкращения и даващ на Пентагона голяма гъвкавост в преразпределянето на разходите.
„Ако нямаме ресурси за подготовка и подсигуряване на нашите военни, за това ще се наложи да плащат войниците – младите мъже и жени – потенциално със своя живот”, подчерта Одиерно.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес