Деветият Международен Фестивал на фолклорната носия Жеравна 2016 ще се проведе от 19 август до 21 август.
Всеки желаещ да присъства на фестивалната територия задължително трябва да е облечен във фолклорна носия /автентична, сценична или стилизирана/. Мъжете може да са и с войводски или четнически облекла, както и в старинни военни униформи и оръжия. Допускат се и облекла от самото начало на ХХ век, също и свещенически одежди. Разрешени са и фолклорни носии, традиционни за други народи и държави. Ако не сте могли да си осигурите носия, при входа на фестивала можете да си закупите или получите под наем.
Входът за фестивалната територия е с платен пропуск, чиято стойност за посетителите е 25 лева общо за трите фестивални дни. За деца до 7 години входът е безплатен, а от 7 до 14 години е 10 лева. Пропускът представлява гривна, която задължително се носи през трите дни и се предявява при всяко влизане.
Входната такса не включва консумация на храна и напитки, както и осигуряване на фолклорна носия. Също така организаторите не поемат ангажимент за осигуряване на нощувки в квартири в Жеравна и околността. Предлага се безплатно ползване територията на палатковия лагер, която е обезпаразитена и са осигурени ток, вода и тоалетни.
Одобрените участници в Конкурса за клубове, школи и танцови състави заплащат 15 лева входна такса общо за трите дни.
Участващите в програмата на фестивала, официалните гости, дарителите и медийните партньори не заплащат входна такса.
Дарителите, официалните гости и закупилите ВИП пакети са обект на специално обслужване и се настаняват в обособен за тях „Войводски кът".
Живущите в Жеравна се освобождават от входна такса. Жителите на град Котел заплащат такса от 10 лева. Жителството се удостоверява с лична карта при влизане във фестивалната територия.
Фестивалът е създаден е през 2008 година по идея на Христо Ив. Димитров - продуцент, хореограф и режисьор на Национален фолклорен ансамбъл „Българе". Атрактивната им сватба с фолклорната певица Албена Вескова през 2005 г. в местността Костина край с. Рибарица в Тетевенския балкан е проведена по старинен български обичай. Фактът, че младоженците и присъстващите 400 гости са с български народни носии, има широк позитивен отзвук. Това мотивира създателя на „Българе" с помощта на неговите партньори Ян и Елена Андерсон, на тогавашния кмет на Жеравна Лъчезар Германов, бизнесмените Георги Манев и Калин Григоров, както и на други съмишленици, да организира много по-мащабно събитие, което да дава възможност на всеки желаещ поне за три дни в годината да облече българска носия и да направи скок век и половина назад във времето. Така се реализира идеята за международен Фестивал на фолклорната носия, който да е своеобразно дефиле на български и чуждестранни народни носии, съчетано с развлечения в автентична атмосфера и задължителното лично участие на всеки посетител.