Най-тежкото предизвикателство пред системата беше навлизането на Африканската чума по свинете на наша територия - избухването на епидемията през юли месец, овладяването на разпространението й и ограничаването на щетите. Това беше наистина ситуация, в каквато българската държава не е изпадала, защото това е заболяване, за което няма намерено нито лечение, нито ваксина. Това заяви пред журналисти в Хвойна министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева.
По думите й справянето с тази зараза е изключително трудно и много продължително. Проблемът е с недоверието в обществото, с непознаването на спецификата на заболяването и с начините на разпространение.
„Искам да благодаря на хората, които независимо от изненадата, шока и неприятната емоция, в крайна сметка чуха нашите съвети, предприеха много мерки срещу разпространението й. Много хора денонощно работиха на терен, където бяха огнищата. Имахме пропуски. Надявам се, че годината, която предстои, в много по-голяма готовност ще посрещнем това предизвикателство. Всеки ще бъде много по-информиран. Това е първото условие, за да могат всички мерки да бъдат успешни. Надявам се да имаме значително по-малки щети следващата година“, посочи Танева.
Тя обясни, че не би могла да даде точна информация доколко са се справили с проблема с аргумент, че „това е вирусно заболяване - много устойчив вирус“.
„Ние успяхме да ограничим заболяването на практика през август месец. Всичко беше в юли месец, много бързо действахме. Какво показва практиката в други страни, където вирусът е от 2014 г.? Следващите години след избухването обикновено има по-малко на брой огнища. По-притеснителното е, че една част са в същите огнища, в които са били предходната година. Летните месеци са пика на заболяването“, допълни Танева.
Тя уточни, че от 2018 г., когато е първият регистриран случай досега, българският данъкоплатец е предоставил общо 70 млн. лв. за всички мерки за превенция плюс обезщетението на всички засегнати.
„Това са нашите пари и ако ние искаме тези щети да са по-малко, трябва да спазваме всички указания за предпазване от разпространението на вируса, защото човешкият фактор е един от най-рисковите“, отбеляза още министърът.
9 млн. евро от тези 70 млн. лв. вече са били рефинансирани от Европейската комисия.
Африканската чума по свинете е вече в цяла България. Тя стигна и до южната ни граница, на практика навсякъде.
По думите й след одит, който е преминал относно Африканската чума, страната ни е получила много висока оценка за предприетите мерки. Единствената забележка на ЕК е за легализацията на личните стопанства, регистрирането и мерките за биосигурност, при които трябва да се отглеждат домашните свине.
Изискването ще е до 3 броя свине само за угояване, като те трябва да се отглеждат само от този тип, затворени, с отделно място за фураж.
Информацията е , че стартират 6 мерки по Програмата за развитие на селските райони допълнително с близо 70 млн. евро бюджет за превенция и подкрепа на животновъдствата в хипотезата на влязла епизоотия в България.
Две от мерките вече са отворени. Те са за обучение, които предстои да се проведат през пролетта.
Едната от другите четири е за 100% финансиране на засегнатите ферми от огнищата, които бяха напълно унищожени, за да се репопулират. Всички засегнати ферми имат решение да възстановят свинете, като една от тях вече е населила 500 броя. В определен период по регламент, животните ще се отглеждат, но периодично ще се вземат проби. Ако всичко е чисто, фермата ще получи право напълно да се зареди.