Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Десетки хиляди иманярски набези през 2017 г., регистрирани - едва 122

26 февруари 2018, 11:20 часа • 3424 прочитания

Десетки хиляди са иманярските набези през 2017 г., но регистрираните са едва 122, което бележи лек спад в работата на органите на МВР.

Това каза главен инспектор Ангел Папалезов - началник сектор „Културно-исторически ценности“ при Главна дирекция „Национална полиция“.

„България е с едно от най-богатите културни наследства в Европа. Нареждаме се в челната тройка заедно с Италия, Гърция, Испания. За съжаление, много често са обект на престъпни посегателства от иманярския контингент, както и на криминалния, който се занимава с кражби. През изминалата година иманярските набези са десетки хиляди, но тези, които са установени и регистрирани от органите на МВР, са едва 122, което бележи лек спад в работата на органите на МВР в сравнение с минали години, когато бяха около 140-150 случая на година“, коментира Папалезов.

Според него това е така, защото този вид престъпления се характеризират с изключителна латентност, тъй като голяма част от престъпленията се извършват в слабо населени райони, в горски масиви, в земеделски земи, където се намират археологическите обекти на България.

„При тези 122 регистрирани случая задържаните лица са 116, като можем да отличим и да похвалим областните дирекции на Стара Загора и на Пазарджик, които през изминалата 2017 г. имат най-много проведени реализации и регистрирани случаи в областта на археологическото културно наследство. Съответно в Пазарджик са 15, а в Стара Загора – 14 случая, което е много сериозна работа от колегите с много задържани културни ценности, с доста сключени споразумения от криминалния контингент с прокуратурата“, допълни той и уточни, че това носи надежди за голям превантивен ефект в съответната област, предаде Фокус.

По думите му по отношение на извършените кражби на културни ценности, за изминалата година те са 82, като най-голям брой са кражбите от частни домове на съвременни произведения на изкуството, на картини и скулптури, на антикварни предмети.

„Откраднатите картини през 2017 г. са 224, а иконите, откраднати от религиозни храмове, са 58. Това е лек спад на извършените кражби, което донякъде кореспондира с проведените мероприятия от областните дирекции по охранителни обследвания, както на църквите, така и на музеите и на търговските обекти, които предлагат културни ценности за продажба“, каза още Ангел Папалезов.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес