В центъра за настаняване на бежанци във "Враждебна" назрява бунт. Мигрантите искат да бъдат върнати в Гърция, защото там са получили брошури, от Международната организация по миграция (МОМ), от които те са разбрали, че във времето, в което тече периодът за издаването на бежански статут, те ще получат в България финансови средства, за да покриват ежедневните си разходи.
По програмата за релокация ние приемаме бежанци от Италия и Гърция.
В центъра във "Враждебна" са изпратени десетки сирийци и иракчани. Бежанците били лъгани, че като дойдат у нас, ще бъдат настанени в комплекс, след това в къща, а и ще получат 500 евро на месец, за всеки. Бежанците твърдят, че са попаднали в една огромна измама, става ясно от разследване на bTV.
По програмата за релокация пристигат бежанци от Гърция, на които предварително са показани кадри, от които ставало ясно, че ако мигрантите дойдат в България, ще получат удобства.
Бежанците твърдят, че Международната организация по миграция им е показвала видеа и брошури, от които те разбрали, че ще получат здравни и социални осигуровки, покриване на разходи за транспорт, културни насоки, обучение по български език и други придобивки.
Радослав Стаменков, ръководител на мисията на Международната организация по миграция у нас, заяви в ефира на "Тази сутрин", че не смята, че бежанците са подведени от организацията, защото те де факто получават услуги в България, които се заплащат.
Междувременно сирийците са поставили на директора на центъра във "Враждебна" ултиматум - дават му седем дни, за да ги върне в Гърция.
Според Иван Миланов, директор "Международна дейност" в Държавната агенция за бежанците (ДАБ), това което е регламентирано за бежанците у нас, е храна, подслон и облекло.
А иначе мигрантите от центъра във "Враждебна" готвят и гладна стачка, ако не бъдат чути исканията им.
Actualno.com припомня, че вчера, 04.10.2016 г., стана ясно, че с над 7% над капацитета си работят бежанските центрове в страната. Това заяви Димитър Киров, началник на дирекция „Качество на процедурата за международна закрила“ към Държавната агенция за бежанците (ДАБ). Той посочи, че се взимат допълнителни мерки за подсигуряването на условия за настаняване, въпреки запълнените места.
По думите му от началото на годината над 10 000 мигранти са напуснали доброволно бежанските центрове, което значително забавя процедурата за получаване на статут, но докато тя тече, чужденците имат право свободно да се придвижват у нас.
Снимка: Архив