Съсловната организация на психолозите, условията за упражняване на професията, както и етичните ѝ стандарти се уреждат с новоприетия в парламента на първо четене проект на Закон за съсловната организация и професионалната дейност на психолозите.
Според новия закон професията ще може да се упражнява само от лица, придобили професионална квалификация - степен бакалавър, магистър, доктор по психология или доктор на психологическите науки. Специалистите ще бъдат вписани в регистър на правоспособните психолози, а с това пък ще станат и членове на Дружеството на психолозите.
Чрез общо събрание съсловната организация ще приема стандартите за изпълнение на психологическите дейности и ще следи за спазването им. За тази цел се приема Етичен кодекс. Предвидени са санкции за престъпването му – от порицание, през глоба от 200 до 1000 лева, до заличаване от регистъра за срок от 3 месеца до 2 години.
Сред мотивите си вносителите посочват необходимостта психологическата професия да бъде регулирана. Целта на закона е да предпази потенциалните пациенти от некомпетентно въздействие от лица без необходимата квалификация и да постави нормативните основи на професионалната организация на специалистите. Подчертава се, че е почерпен опит от законодателните решения, възприети от други страни с развити психологически дейности.
Разисквания
Заместник-председателят на БСП Ирена Анастасова посочи недомислици в законопроекта. "В гл. 3 чл. 8 е посочено, че дружеството на психолозите в България е съсловна организация, но се пита по коя Конституция, кой е контролира, кой регулира дейността й?", попита тя.
От ДПС обърнаха внимание, че този законопроект е внесен от народни представители, а не от Министерски съвет. Според тях е необходимо и обществено обсъждане по него.
Таня Петрова от ГЕРБ коментира, че законопроектът за регулиране на дейността на психолозите урежда много важни елементи от професията, които изравняват България с други европейски страни.
Според нея без този законопроект полето на психологията ще е разграден двор.