Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Денонощна стража ще пази от мюфтийството паметника на Ильо Войвода в Кюстендил

25 март 2013, 10:37 часа • 13868 прочитания

Жители на Кюстендил въстават срещу претенциите на мюфтийството към имот в центъра на града. От мюфтийството твърдят, че той преди години е бил вакъфски имот. Спорът обаче придобива патриотечно-национален оттенък, тъй като на въпросното място сега се намира паметникът на освободителя на града Ильо Войвода.

Още: Прогноза за времето - 20 февруари 2025 г. (четвъртък)

Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф

“Тук сме, за да се противопоставим на провокативните цели на мюфтийството”, заяви кметът на Кюстендил Петър Паунов и допълни: “Този паметник е поставен преди повече от 40 години, а градинката съществува над 100 години. Защо точно сега се сетиха за правят? Това е една много сериозна провокация. Зад паметника се намира и къщата-музей на освободителя на Кюстендил. Ние твърдо заявяваме, че ще браним интересите на града и кюстендилските граждани. В случая се търси излишно напрежение”, подчерта Паунов.

“Площта, която от мюфтийството искат, е над 100 квадрата. Но те проявяват претенции и към други места в града, където твърдят, че имало джамии. Нека да са наясно, че ако 500 години сме били под робство, сега не сме и че вакъфските имоти, които някога са били нечия собственост, сега не са, а са държавна”, заявиха протестиращи.

От ВМРО допълниха, че поставят пост, денонощна стража, която ще бди, за да не бъде поруган паметникът, предаде БЛИЦ.

Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)

Още: Футболните фенове ще могат да видят на живо купата на английската Висша лига в Сердика Център

“Кюстендилци се гордеят с паметника и са категорични, че няма да допуснат оскверняването на паметника”, заявиха от ВМРО.

По телефона адвокатът на мюфтийството Красимир Руев заяви: “Документът за собственост е нотариален акт от 1935 г. Що се отнася до това защо чак сега се предявяват претенции за тази собственост, трябва да знаете, че в продължение на десетилетия много документи са били загубени и умишлено унищожени. Документът за собственост ми бе предоставен от Главно мюфтийство. Ще призовем като свидетели хора, които помнят, че на мястото е имало джамия.

На първо място се претендира за терен, който се намира на 60-70 метра от паметника. Проблем на собствениците е да се споразумеят с общината за някаква замяна или друга компенсация. Самият факт е, че общината включва емоционални елементи в спора, показва, че те разбират цялостната сериозност на ситуацията”.

След коментара на адвокат Руев кметът на града каза: “Това е 135 години свободна земя. Няма емоционален елемент. Юридическите ни аргументи са изключително сериозни. Да се позоваваш на едни документи от преди сто години, е несериозно. А парламентът ще вземе мерки в бъдеще, сигурен съм, защото посегателството към националните паметници е твърде сериозно”, заяви Петър Паунов.

Още: Работилничка за мартеници и училище за магьосници този уикенд в Централни хали

Още: Времето утре - 20 февруари 2025 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес