Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Даваме по 600 млн. лв годишно за пътища и магистрали

22 ноември 2015, 19:32 часа • 4972 прочитания

Над 600 млн. лева е инвестирала страната ни всяка година в пътища и магистрали през последните 7 години. Това сочат изчисленията на в. "Сега" по данни от анализа на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, придружаващ решението за увеличението на винетките от догодина.

Според изнесените неотдавна данни по всички програми в периода 2009-2015 г. досега в изграждането на нови аутобани и в ремонта на изградените пътища са инвестирани близо 3.15 млрд. лева. Най-много средства - 1.45 млрд. лв., са дошли от оперативна програма "Транспорт", с които се довършиха магистралите "Тракия", "Марица" и част от "Струма". Близо 800 млн. лева е вложила държавата в ремонти, финансирани със заеми по програма "Транзитни пътища". 300 млн. лв. са отделени от бюджета за ново строителство - като това на пътен възел "Белокопитово", който е част от магистрала "Хемус" при Шумен. Други 560 млн. лв. са похарчени за рехабилитация на пътища I, II и III клас по "Регионално развитие", а близо 50 млн. лв. - по програмата за трансгранично развитие.

Тези инвестиции от над 3 млрд. лв., изтъкна и регионалният министър Лиляна Павлова. Но към тях би трябвало да прибавим и парите, които се събират всяка година от "евтините" досега винетки. Паралелно всяка година държавата е отделяла още над 1.2 млрд. лева за текущ ремонт и поддръжка - общо за посочения 7-годишен период. Парите са в бюджета на агенция "Пътна инфраструктура", където се разпределят от хазната. Основната част от тези пари са за текущи ремонти през годината. Друга част се харчи за т.нар. аварийни ремонти - за обезопасяване на шосета, често се налага да се кърпят дупки и в студено и дъждовно време, за да се предотвратят произшествия. В текущите ремонти влизат и рязането на храсти и треви, както и смяна на мантинели. Част от годишната поддръжка на шосетата е почистването на снега, но то е средно 30 - 40 млн. лева.

Най-малко пари за текущ ремонт и поддръжка са похарчени през 2009 г. - 135 млн., а най-много през 2013 г. - 186 млн. лв. През последните 7 години общо за пътища и магистрали са отишли близо 4.3 млрд. лева. Така всяка година са били харчени над 620 млн. лева.

По принцип, ако искаме да пътуваме комфортно, са нужни повече инвестиции, съответно и по-високи такси от потребителите на пътната мрежа. Но практиката показва, че въпреки вложенията целите не се постигат особено успешно. Оценката в стратегията за пътна инфраструктура в периода 2016-2020 г., предложена от МРРБ и приета през септември от правителството, показва, че една трета от автомагистралите и шосетата I, II и III клас са в лошо състояние. При 27% положението е търпимо и едва 40 на сто получават добра оценка - дупките и кърпежите засягат по-малко 10% от асфалта. За сравнение - през 1990 г. в графата "лошо състояние" са били само 15% от пътищата. За сметка на влошеното състояние на шосетата прогнозата е трафикът да се увеличава.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес