С много балони, детски усмивки, лакомства, игри и засвидетелствана признателност екипът на единствената у нас Банка за майчина кърма и неговите гости отбелязаха Световния ден на дарителството на майчина кърма.
Над 1 млн. литра кърма се даряват в света годишно. В българската банка за миналата година са дарени и обработени 1050 литра, а от началото на тази година до момента – около 500 литра, съобщи д-р Цветомира Борисова на тържеството, което се състоя на терасата на банката в присъствието на бебета и пораснали клиенти на банката.
Банката за майчина кърма е създадена преди 31 години, когато политици и общественици са прозряли необходимостта от финансиране на това социално предприятие, чиято печалба е неизмерима, изтъкна председателят на Алианса на българските акушерки Павлинка Герина, която е главен счетоводител на банката. "Всъщност няма финансов мащаб инвестицията, която са направили – инвестиция в стотици левове на апаратура, сграда, обучен персонал с една единствена цел – здраво бъдещо поколение“, коментира тя.
Изпълнителният директор на банката д-р Мария Русинова връчи почетни свидетелства на дарители.
"Даряването на кърма е като даряване на кръв - спасява човешки животи, спасява бъдещето на България", изтъкна още Павалинка Герина и изказа благодарност на майките, които се доверяват на банката и взимат кърма. "В условията на пандемия и в условията на недоверие в обществото да дойдеш и да вземеш кърма е също един път, който показва зрялост и отношение към здравето на детето", отбеляза Герина.
Като в знак на признателност, по време на тържеството, малчуган й подари играчката си.
В отговор на въпрос на Actualno.com как нуждаещите се деца от провинцията биха могли да получат кърма от банката, тя посочи, че засега само майките от София могат да се възползват от кърмата. Банка за майчина кърма е структура, която се финансира от Столична община и е за майките в София. "Наша амбиция и желание е да намерим правителствена подкрепа и с помощта на експертите неонатолози да бъдат обучени екипите в големите АГ клиники в другите градове, където да се създадат малки микро-центрове на Банки за майчина кърма", добави Герина.
"Кърмата осигурява най-доброто за развитието на едно дете и неговото бъдеще", подчерта по време на тържеството националният консултант по неонатология проф. Боряна Слънчева.
Сред гостите бяха и главни акушерки на столични родилни домове, партньори, дарители и родители на малки клиенти на банката.
Световният ден на дарителството на кърма се отбелязва в над 750 банки за кърма в 66 страни. Изчислено е, че повече от 800 000 бебета получават донорска кърма всяка година.
"Всяко дарение разказва история"- това е мотото на празника тази година и по инициатива на Европейската асоциация на банките за майчина кърма, се отбелязва през целия месец май. В тази връзка от българската банка разказаха вълнуващи истории.
Ето посланието на майка, която се е уверила в ползите за бебето си от храненето с кърма: "Даряването на кърма е най-висшият акт на човечност. Като дарявате кърма, вие давате не само здраве, но и част от себе си, най-доброто от вас. Благодаря ви".