Около 80 000 бежанци от Украйна са минали през България, а около 40 хиляди остават у нас, по последни данни, каза министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер на брифинг след среща с работодателските организации. Много е вероятно част от тях да решат да останат в България така че ние сме длъжни да мислим как да им предоставим възможности за работа.
Министърът и работодателите са обсъдили възможностите за включване в пазара на труда у нас на бесарабските българи и украинците, бягащи от войната, които искат да останат в България.
“Много от тях могат да останат за постоянно в България. Затова трябва да помислим как да подсигурим работа. Това беше повода за нашата среща днес”, каза Лорер.
“Агенцията за малки и средни предприятия, заедно с Асоциацията на работодателите в България работиха активно в продължение на седмица, за да изготвим заедно първични данни за това какви са възможностите за работа в различни сектори на стопанството. Данните ще бъдат публикувани днес. Вече имаме заявки от секторите за поне 150 хиляди поста”, допълни още той.
Това са 150 хиляди потенциални работни места, а не съществуващи, те са за всички и всеки може да кандидатства за тях, не са предназначени специално за бежанци, поясни мистърът.
23 хиляди потенциални работни места има в транспорта, 30 хил. в комуникационни и софтуерни технологии, 23 хил. в туризъм, 24 хил. в строителство, 20 хил. в текстил, 10 хил. в електроника.
Работодателите подчертаха, че ще следят никой да не се възползва от нещастието на бежанците и да не попаднат те в сивия или черния сектор. При наемането им ще бъдат спазени всички изисквания на българското законодателство.
Мобилни екипи от Агенцията по заетостта в цялата страна ще се срещат директно с работодателите и ще посещават центровете за бежанци, за да улеснят намирането на работа и приобщаването им към пазара на труда. Те ще бъдат анкетирани дали желаят да започнат работа и какви квалификации и умения имат.