Трябва да се търсят възможности за намаляване на дистанционното обучение. Това е заяви пред БНТ д-р Иван Кокалов, член на Надзорния съвет на НЗОК.
Според него, противоепидемични мерки, които учебните заведения трябва да осигурят са - децата в клас да бъдат по-малко или с маски, да се предвидят отделни входове.
В детските градини и в училищата опасността от зараза с коронавирус е преди всичко за преподавателите, обясни д-р Кокалов.
Като член на Надзорния съвет на Здравната каса, той съобщи, че родителите и децата в училище няма да заплащат PCR-тестове. Те ще се поемат от НЗОК.
"Лабораториите взимат двойно повече за теста за COVID -19, отколкото административната цена, която НЗОК заплаща. Това е търговия.", каза още вицепрезидентът на КНСБ.
НЗОК заплаща 40 лева за теста плюс 15 лева за труда. В лабораториите цената на теста достига до 120 лева, но там се ходи по желание, уточни Кокалов.
Пандемията показа, че сме в криза. Недостигът на лекари и лаборанти е нещо, за което апелираме много отдавна, каза той.
По думите му трябва драстично да се увеличават заплатите на тези хора, за да могат да остават в България и професията да е атрактивна.
Кокалов увери, че всички, които лекуват пациенти с COVID-19, ще получат увеличена пътека от 1200 лева, а тези, които са на първа линия, ще получат 1000 лева отгоре.
Вълчев разясни - родителите имат право на избор, ако училището осигури смесена форма на обучение