"Представете си, че всеки ден по един препълнен автобус пада в пропаст", така д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините, коментира ситуацията с коронавируса у нас пред БНР.
Според него Министерството на здравеопазването и правителството трябва спешно да действат, тъй като България много изостава с ваксинацията.
"Първата причина е изключително високото медийно присъствие на хора с антиваксърски наклонности. И то хора, които са експерти, търсещи политически дивиденти. Това, заедно с много колебливото поведение по отношение на Covid кризата на кабинета "Борисов", отрови цялата борба", казва д-р Илиев.
"До момента заведенията не направиха нищо, освен да сложат едно шише дезинфектант на входа. Това по никакъв начин не беше борба със ситуацията", заяви още той.
Според д-р Илиев трябва да се ваксинират определени професионални групи - тези на лекарите, болногледачите, учителите. "Лекарското съсловие трябва да седне на местата си и да започне да убеждава хората да се ваксинират и да престанат псевдонаучни интерпретации по темата", смята той.
По отношение на учениците той е на мнение, че всички учащи от 1-ви до 12-и клас задължително трябва да носят маски и следва да им се правят антигенни тестове два или три пъти седмично.
"Най-удобният вариант е използване на тест - близалка, без да има пъхане на нещо в носа на децата", подчерта д-р Илиев.
"По възможност ваксиниране на всички учители и ученици над 12 години е мярка, която работи навсякъде по света много добре. Не виждам защо изброените няколко противоепидемични мерки да не проработят и в България", посочи той и подчерта, че Делта вариантът не бива да се подценява, защото с настъпването на по-хладното време ще има нов тласък на инфекцията.
Също така лекарят съветва преболедувалите Covid-19 да се ваксинират, но добавя, че в първите 6 месеца след справянето с болестта те са с добър естествен имунитет.