"Няма да давам оценки на организацията за втори тур на местните избори, но ще напомня, че все пак той е значително по-лека задача за СИК и ОИК". Това каза говорителят на ЦИК Цветозар Томов, предаде БНР.
„Надявам се, че този път предаването на изборните книжа и проверката им ще мине значително по-гладко”, заяви Томов.
Говорителят на ЦИК Цветозар Томов коментира, че големият брой недействителни бюлетини на изборите са в следствие на технологията на гласуване. По думите му много хора не са гласували за всички органи на властта, но са получили предварително трите видове бюлетини и са отбелязани в списъците като гласоподаватели.
"Хора, които не искат да гласуват за определен избор, но са получавали бюлетини, се разписват в един избирателен списък за местните избори и имат право да получат всички бюлетини, с които могат да гласуват. Когато не се възползват от правото си да гласуват за някои от тези избори, техният глас става недействителен в този вид”, посочи Цветозар Томов.
Той добави, че това води до по-голямо натрупване на недействителни бюлетини, отколкото ако изборът беше единичен. „Този проблем беше обсъждан в хода на организацията на кампанията, но възможният ход, с който тези хора да не се вписват в избирателния списък на конкретния вид избор щеше да доведе до много по-сложна организация на самото гласуване”, каза още говорителят на ЦИК.