Числата са категорични - 36 на сто от хората твърдят, че винаги или много често чешмяната вода има лош вкус или е мътна. Водата, за която ВиК дружествата ни искат най-много, се оценява от хората като постоянно лоша.
Оказва се, че в София водата е най-чиста, докато в Ямбол, Разград, Русе от чешмите текат нитрати. В Хасковско проблемите са още по-сериозни – в някои случаи в чешмяната водата има примеси от манган и арсен, съобщава бТВ.
В Шумен пък нямат пречиствателна станция. След топенето на снеговете, от чешмите тече буквално кална вода, която не става за пиене. И макар, че плащат по 2,40 за кубик, шуменци си пълнят вода от градските чешми. Водата се хлорира, но това не е достатъчно, категорични са и здравните експерти, тъй като хлорирането не може да реши проблема със замърсяването.
През последните години производителите на бутилирана вода отчитат рекордно потребление. Според производителя Васил Цолов това е пряко свързано с качеството на чешмяната вода.
„Към този момент потреблението на бутилирани води е повишено с повече от 600-700% на глава от населението в България”, отбелязва Цолов.
Причината за калната и мътна вода може и да е в тръбите в жилищната сграда. Според експертите водата влошава своето качество в последната минута, т.е. тя идва с едно добро качество до самата жилищна сграда, но поради проблемите в нея се влошава.
От Министерството на околната среда и водите пък обещават повече европейски пари за водния сектор.
„На места няма пречиствателни станции, а в някои населени места централните водопроводи се нуждаят от рехабилитация”, отбелязва зам.-министър Ивелина Василева.
Свежите евро пари обаче могат да бъдат усвоени едва след 2014 година.
Редактор: Ирен Габарска