За поколения български студенти днешният ден е еуфоричен – това е Студентският празник 8-и декември и така е вече десетилетия.
Студентският празник се чества официално от 1903 година, когато се е отбелязвал 15-годишният юбилей на Софийския университет и датата става празник на всички студенти в България.
Тази година България отбеляза 122-годишнината от създаването на Алма Матер, така е призван да се нарича все пак само Софийския университет "Св. Климент Охридски". Да му отдадем почит отново в този ден, когато по стар стил е денят на патрона му. Решението за празника е на Академичния съвет от 30 ноември 1902 година, информира БГНЕС.
Отбелязването на празника е отменено след 1944 година и е заменено със 17 ноември, когато е Международният ден на студентската солидарност. През 1962 година празникът на университета на 8 декември е възстановен. На заседание на Съвета на ректорите на 28 октомври 1994 година е взето решение 8 декември да бъде неучебен ден и празник на българските студенти.
Това е ден на младостта, значи на надеждите, на науката, значи на бъдещето, а това, че Студентският град в София не е най-привлекателното място е и предизвикателство към студентите да пожелаят да стане наистина техният обичан град огромен кампус. Това също е част от идеята, че те са най-непримиримите към безобразията в обществото. Колкото до бъдещето на науката в България, ситуацията изглежда не най-перспективната при това управление, но младите ще се справят и няма да позволят това да се случи!
8-и декември по света се свързва и със смъртта на Джон Ленън. На 8 декември 1980 година Марк Дейвид Чапман убива основателя на Бийтълс Джон Ленън, но "Let it be", и не само тя, продължават да бъдат обичани песни по цял свят. Тази дата е особено знаменателна с тази тъжна годишнина, но е и повод не само младите да имат смелостта и куража да бъдат бунтари в един не толкова демократичен и справедлив свят.
Редактор: Е. Гигова