Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Череп на 46 хиляди години преобръща представата за развитието на човека

21 август 2012, 19:13 часа • 38456 прочитания

В Лаос учени изкопаха череп на анатомично сходен до модерния човек индивид, за когото се вярва че е най-старата част от скелет на Хомо Сапиенс откриван в Азия. Откритието поражда съмнения за това кога древните хора са мигрирали от Африка и как са колонизирали планетата, пише британският ежедневник „Индипендънт".

Първият колонизатор на света

Скелетът е на възраст между 46хил. - 63хил. години и е поне с 20 000 години по-стар от предишният най-стар фосил на човек откриван в югоизточна Азия. Това дава основания за предположението, че предците ни са колонизирали Азия малко след като са напуснали Африка.

От черепа са запазени горната част на мозъчната кора, челюстната кост и зъби. Всички те имат ясни прилики с тези на модерния Хомо Сапиенс като високо чело, малки вежди и малки предни зъби, отбелязват изследователите. Антрополозите са открили черепа докато разкопавали пещерата Там Па Линг в планината Па Ханг в северен Лаос, между Виетнам и Тайван. Откриването на толкова древни останки на модерните хора навътре в сушата сочи, че те са стъпили в Азия не по предполагаемите миграционни пътища на крайбрежието, посочват учените.

Най-старият човек в региона

Предишни генетични проучвания предполагаха, че модерните хора са мигрирали през югоизточна Азия преди около 60 хиляди години, но това е първият фосил, който подкрепя тази теория, казва доктор Лаура Шакелфорд от Университета в Илинойс, предаде бТВ, цитирано от КРОСС. Това определено е стар фосил на модерен човек и определено най-старият в района. Другите фосили от модерни Хомо Сапиенс са намирени в Китай или в останалите части на югоизточна Азия, но или не са добре датирани или не съдържат достатъчно прилики със съвременните хора, добавя доктор Шакелфорд.„Този скелет е добре датиран и показва убедителни прилики с модерните хора...изглеждал е точно като нас, въпреки че е бил далечен роднина на днешното човечество.
„Трудно е да се каже много за храната му, защото зъбите са много изпопадали. Това е сравнително млад зрял индивид, тъй че се е хранил най-вече с жилава храна, за да може да изхаби зъбите си толкова много", споделя докторът.

А сега накъде?

Откритието може да преобърне разбиранията ни за това как хората са стигнали до отдалечените краища на света. До сега най-ранните доказателства за съвременен Хомо Сапиенс извън Африка са на фосил открит в региона Левант, Източното Средиземноморие и е датиран между 80 и 100 хиляди години.

Професор Крис Стрингър от Природонаучния музей в Лондон казва, че откритието е много важно, защото показва, че хората са колонизирали Азия преди не по-малко от 50 хиляди години. Ако това се потвърди, значи е възможно хората да са пристигнали в Нова Гвинея и Австралия само няколко хиляди години по-късно, допълва професорът.

Редактор: Калина Здравкова

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес