Стотици камиони са блокирали българо-турската граница при Свиленград, предаде “Фокус”. От цялата страна продължават да пристигат камиони и броят им се увеличава.
Повече от 3 часа остава затворен за движение на тежкотоварни автомобили ГКПП „Капитан Андреево”, съобщи Лора Любенова, говорител на ГД „Гранична полиция”. Пунктът вече е почти пълен с влизащи от Турция товарни автомобили. От 8,30 до 11,30 часа или вече повече от три часа протестиращите не ги пускат да излязат от територията на пункта. На изход от България се е образувала опашка от около 3 км товарни автомобили на българска територия, които чакат за излизане от страната. Протестиращите нямат разрешение за провеждащия се протест.
Причината за блокадата са проблемите, създавани на българските превозвачи от турска страна и нелоялната конкуренция.
Превозвачите са притеснени от вътрешно писмо на шефа на турските митници към митническите служби в страната, в което изрично са споменати българските МПС, които осъществяват международен превоз. Това съобщи Георги Дончев, член на УС на АЕБТРИ, който е на протеста в Свиленград.
По думите му проблемите на българските превозвачи на българо-турската граница не са отскоро, но сега моментът е назрял. Началникът на митниците в Турция е изпратил писмо и в него изрично е упоменато – „при превоз, осъществяван от чуждестранни МПС „особено български”; „особено за български МПС - да се извършват проверки чрез документи за двойно преминаване”. "Навсякъде пише „особено български”, което притеснява всички ни. Това, за мен, е някаква дискриминация. Това писмо е вътрешно, с което ние сме се сдобили, и то е от шефа на митниците към турските митници”, обясни Дончев.
По думите му съществен проблем са сроковете, указани в разрешителните, с които трябва да се движат превозвачите.
Дават ни някакви срокове, например - дават ни 8 дни до Германия и обратно. Превозът обаче може да се направи за по-малко дни и ние висим по паркингите, за да можем да изпълним тези срокове и да ни пуснат да влезем в Турция. До Англия срокът е 11 дни, до Франция – 9 дни. Не можем да си вършим работата, както трябва. Ние сме наети да извършваме този транспорт в рамките на 5 - 6 дни, а те допълнително ни слагат още 2 - 3 дни. Докато не дойде датата в разрешителното, не може да влезем, каза още Дончев.
По думите му на българските превозвачи понякога им се налага да разрешават проблемите на митниците на черно, с пари. „Това не би трябвало да е така, и сумата съвсем не е малка. Това не е нормално”, посочи Дончев.
Българските превозвачи трябва да бъдат равнопоставени с турските превозвачи. Това каза Петко Ангелов, директор на компания за международен транспорт и спедиция, който е на протеста в Свиленград. Превозвачите смятат, че са дискриминирани спрямо турските си колеги. Като аргумент за това посочват писмо от турските митници, с което те разполагат, и в което се посочва, че през 2012 година е установено, че България има по-голяма част от пазарния дял в превозите.
„Те казват, че българските превозвачи товарят много от Турция, но пазарът е свободен за всеки; който може товари, който не може - не товари. Турският превозвач има ли ограничение да не товари, като дойде в България”, каза Ангелов.
„Не може да ни дискриминират на границата. Влизат камиони, спират ни, проверяват и не се знае за какво ни спират и за какво се проверява; след 2 - 3 дни пускат камионите. Това е отношение специално към българските превозвачи", обясни Ангелов.
По думите му в турското писмо изрично се посочвало - „При превози осъществени от чуждестранни МПС (особено български) и установяване на разлики, т.е. товарът, различен от страната на тази посочена спирка”.
Превозвачите се тревожат от подчертаното "особено български".
Превозвачи смятат блокадата, която е в момента на българо-турската граница, да продължи поне до неделя.
Заместник-министърът на транспорта информационните технологии и съобщенията Албена Лазарова пристигна на българо-турската граница при Свиленград. Това съобщи Васил Пиронков, зам.-председател на Асоциацията на автобусните превозвачи. Очаква се около обед да пристигне и транспортният министър Кристиан Кръстев. Те ще се срещнат с превозвачите, за да обсъдят проблемите, пред които са изправени на границата ни с Турция. Границата остава блокирана повече от два часа. Пропускат се само леки автомобили. На границата се оформя опашка от чакащи ТИР-ове.