Високо съдържание на олово в почвата на Цар-Симеоновата градина е засечено при мониторинг в големите паркови площи на Пловдив. Това стана ясно на шестата национална студентска конференция “Екологията - начин на мислене”. Форумът се проведе през уикенда в Биологическия факултет на Пловдивския университет.
Наличие на наднормено количество олово, кадмий и мед в Цар-Симеоновата градина е констатирала при изследването си на почвите четвъртокурсничката Весела Стоянова. Това се оказва най-замърсеният парк в сравнение с другите два анализирани - Лаута и “Отдих и култура”. Пробите са били взети по трансектен или маршрутен метод с GPS, информира в. „Марица“.
Студентката обясни: „Избрани са местa, където се предполага, че няма антропогенна дейност, т.е. човешка намеса. Пробите са правени до 30 сантиметра дълбочина, но предстои да разширя изследването, тъй като готвя дипломна работа за състоянието на почвите в пловдивските паркове. Оловото на Лаута и западните части на Гребната база, които съм изследвала, е в по-малки концентрации. Най-замърсен е централният парк“.
Що се отнася до състоянието на широколистните видове в града, най-засегната се оказва растителността край жп гарата, гарата в “Тракия” и край линиите на бул. “Копривщица”. Това сочи проучване, което също бе сред акцентите в конференцията. Прогнозите на младите еколози са, че в близост до промишлените зони половината дървета до няколко години ще загинат.