Отнемане на регистрационните табели или спиране на МПС-то до заплащане на нарушението на пътя предложи главният прокурор Сотир Цацаров по време на дискусия за войната по пътищата, проведена в парламентарната комисията по транспорта, предаде БГНЕС.
Според главния прокурор не драконовски, а разумни мерки ще спрат войната по пътищата. "Когато санкцията действа, ще си зададете въпроса, че щете, не щете, ще трябва да си заплатите глобата. Ако имате отнемане на регистрационните табели или спиране от движение на МПС, дали няма да отидете да си платите глобата", попита Цацаров. Той поясни, че крутите мерки за нарушения на пътя са измислени и действат в много страни по света.
Главният прокурор предложи и създаването на експертна работна група, която да предложи законови мерки.
"Самият Закон за административните нарушения и наказания води до съществуване на самосъзнание за ненаказуемост. Налице е и още нещо – дълго време се считаше, че утежняването на санкцията е правилната посока. Не е това подходът. Подходът е това да знаеш, че след като си санкциониран, няма начин да не си платиш. Ако не си платиш глобата, просто да не шофираш", смята Цацаров.
В подкрепа на предложенията на главния прокурор се обяви и вътрешният министър Румяна Бъчварова, която ги определи като много конструктивни. "Вниманието ни трябва да бъде насочено върху големите населени места, защото там са регистрирани 76% от нарушенията и произшествията", подчерта тя.
Съдебната реформа
Няма конфликт между мен и министъра на правосъдието Христо Иванов по отношение на съдебната реформа. Има разлика в подходите. Това каза главният прокурор Сотир Цацаров по време на дискусията.
Цацаров определи своя подход като прагматичен и конкретен. "Аз просто казвам, че промените в Конституцията, както и в Закона за съдебната власт са само половината от това, което трябва да се направи. Другата половина е свързана със самия процес", подчерта главният прокурор.
Като основни проблеми в съдебната система той посочи формализма и продължителността на наказателния процес, както и празнотите в някои закони. "Разбираме, че състоянието на Висшия съдебен съвет е много важно за интегритета на магистрата. Само че, когато определен човек влиза в съдебната зала той пита: "За кога ще бъде отложено делото?". Чуждият инвеститор пък се интересува от това какъв е режимът на несъстоятелността и какви са данъчните закони. Той не пита от колко камари се състои ВСС", каза Цацаров.
Според него в реформата, която се предлага, има огромна доза рационалност, но и огромна доза политика. Нещо повече – има спекула, че тази реформа е в състояние да реши абсолютно всички проблеми на българския гражданин.
"Реформата, която се предлага в този вид, няма да реши изцяло проблемите на българското правосъдие. Тя трябва да се комбинира с изменения в законите", обясни главният прокурор. За целта той даде пример с това, че в България има едно и също разследване и за управление на автомобил с над 1.2 промила алкохол в кръвта, и за убийство.
Защо не вземе някой да мисли рационално? Къде е Кодексът за административните нарушения? В работна група в Министерството на правосъдието. Ами, тогава дайте да направим реформата като хората. Конституцията и Законът за съдебната власт са само 50% от нещата, а останалите 50% са тези работни групи, каза още Цацаров.