В днешното издание на "Видимо и невидимо: Отвъд фасадите" Мариана Мелнишка и доц. Александър Геров се връщат към техните спомени от детството, когато и в България, макар и тайно, на 6 януари са празнували Бъдни вечер по стар стил, т.е. по Юлианския календар, и са очаквали идването на дядо Коледа.
Заедно с техните спомени, Мариана Мелнишка и Александър Геров ще разведат зрителите из някои български градчета и ще разкажат за някои малко известни или напълно неизвестни факти. Още: Кой нареди убийството на Тодор Александров? (ВИДЕО)
Александър Геров разказва, че според специалисти в областта на авиацията началото на родното въздухоплаване е през 1902 г. „Тогава един скромен поручик изпробва край с. Поп Кралево, Силистренско, конструирания от него летателен апарат и това се случва цяла година преди първия полет със самолет на братя Райт. Но, както и в други случаи, поради мудното и незаинтересовано родно чиновничество, името на българина не се вписва като пръв създател на летателна машина. А той се казва Харалампи Джамджиев – внук на Велчо Джамджиев, организатор на историческата Велчова завера.“
Харалампи Джамджиев е роден през 1875 г. и отрано се увлича по механиката. Той използва цялото си свободно време и средства за да конструира летателна машина още през 1895-1896 г. Орнитопедът, създаден от Джамджиев, прави малки параболи над силистренското село Поп Кралево, където той е поручик от пограничната стража в Силистра. Елипсовидните криле с разпереност 1,05 м. и обща дължина 1,25 м. се размахват нагоре, надолу и назад, задвижвани от спирална пружина. „Птицата“ на Джамджиев достига височина на полета 22 м. и прелита на разстояние до 200 м. При един особено успешен полет на 8 март 1902 г. тя прехвръква и се разбива в близкото румънско село Есекьой. Още: Лъчезар Тошев: Моралът в България се разрушава поради липса на справедливост (ВИДЕО)
Целият разговор гледайте във видеото.