Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българите не подкрепят легалните мигранти и вярват по-малко в ЕС

04 декември 2015, 15:30 часа • 4843 прочитания

Само 24% от българите смятат, че има нужда от легални мигранти, които да работят в определени сектори на икономиката. Това показва проучването на Европейския парламент сред 28 страни членки на Европейския съюз, проведено между 19 и 29 септември тази година. 

На европейско ниво мнозинството от европейците (51%) смятат, че има такава необходимост. Разликите между отделните страни обаче са значителни. Най-неблагоприятно настроени освен българите са словаците, като само 19% от гражданите на Словакия отговарят на въпросa за необходимостта от мигранти с "да". Също така само 24% от унгарците, 25% от чехите и 28% от румънците са на мнение, че има нужда от легална миграция за някои икономически сектори. По този въпрос най-положително са настроени шведите (77%), германците и датчаните (по 72%) и британците (70%).

От Европейския парламент обясняват, че проучването по въпросите за миграцията е направено по време на пика на миграционната вълна към Европа в хода на интензивен дебат по темата за бъдещето на ЕС и преди терористичните атентати в Париж от 13 ноември 2015 г. 

На въпроса за присъствието на хора от други страни членки и културното разнообразие 66% от европейците смятат, че гражданите на други държави от ЕС подобрява тяхното културно разнообразие. Най-силно е това мнение в Швеция (88%), Люксембург (84%) и Дания (83%). България е отново сред по-негативно настроените страни, като 42% от българите смятат, че другите европейци имат положително влияние за културното разнообразие. Подобни проценти се отчитат и в Чехия (33%), Словакия (39%) и Унгария (49%). 

Средно 60% от европейците смятат, че тяхната държава "се е възползвала" от членството си в ЕС. Регистрирано е покачване от 6 процентни пункта спрямо предишното проучване на ЕП от юни 2013 г. През 2015 г. само една трета от хората в Европа мислят, че страната им не е черпала ползи от членството си в Съюза. На национално ниво в 24 държави мнението на повечето от половината граждани е, че ЕС е помогнала на техните страни.

Само в 4 държави, сред които е и България (47%), по-малко от половината от населението смята, че членството в Общността носи е донесло ползи. В нашата страна също така с 9% са се увеличили хората, които са на мнение, че очленството не е днесло ползи на България - от 27 на 36%.

Общо 55% от хората в ЕС чувстват, че членството в Общността е "добро нещо", 28% са на мнение, че е "нито добро, нито лошо нещо", а 15% смятат, че е "лошо нещо".

За България 47% от хората чувстват, че принадлежността към Съюза е "добро нещо", въпреки че процентът спада спрямо предишното проучване от декември миналата година - с 2%. Същевременно процентът на българите, които са на мнение, че ЕС е "лошо нещо" се увеличава от 11 на 15%.

Според изследването 66% от гражданите на Европейския съюз са чули в медиите споменаването на Европейския парламент, което е покачване с 8 процента спрямо края на 2014 г. България е една от страните, в които процентът на хората, чули новини за ЕП, намалява.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес