Всеки ден повече от 840 милиона души гладуват по целия свят, като разпределението на гладуващите групи на различните континенти е неравномерно.
Ново проучване на „Оxfam” по отношение на достъпа до храна нарежда Холандия на първо място в света в класацията на страните, където населението разполага с най-богата трапеза, а африканската страна Чад е на нейното дъно.
България се намира на 38 място в класацията. Изпреварва ни Аржентина (37 място), а ние пък изпреварваме македонците (39 място).
Съвсем наскоро директорът на Българската хранителна банка Цанка Миланова обяви, че годишно българинът изхвърля между 90 и 100 килограма храна. От години банката настоява специално за даренията на храни да се намали ДДС, защото сега големите магазини пращат непродадените хранителни продукти на екарисаж, тъй като им е по-евтино, отколкото да ги дарят, а сред бракуваната продукция има и годна за ползване.
Руската федерация е класирана на 48 място, докато САЩ е на 19-то.
На дъното на класацията се намират страните от централната част на Африка, както стана ясно и по-горе.
Според „Oxfam” в Ангола и Зимбабве цените на храните са сред най-променливите в света, докато в САЩ те са най-стабилни и много рядко се променят.
Според същото проучване хората в Бурунди и Камбоджа най-рядко страдат от диабет, а най-недохранените са индийците, мадагаскарците, жителите на Бурунди и йеменците.
Ето го списъкът на страните, където трапезата е най-богата:
2. Франция;
3. Швейцария;
4. Дания;
5. Швеция;
6. Австрия;
7. Беглия;
8. Ирландия;
9. Италия;
10. Португалия;
11. Унгария.
Източник: Oxfam: “Good enough to eat”.
Aвтор: Теодор Спасов