България е на последните места по интеграция на имигранти от трети страни и изостава в прилагането на политики с тази цел. Това показва проучването на индекса на политиките за интеграция на икономическите имигранти в 38 държави. Страната ни е класирана на 31-во място.
Интеграцията на имигранти не е приоритет на правителството и то не взема необходимите мерки. Промените в политиките, които виждаме, са по линия на европейското законодателство, които сме задължени да транспонираме в националното си законодателство. Това каза пред БНР Звезда Ванкова, докторант в университета в Маастрихт, по повод класацията.
"Този индекс се прави в период от 4 години. Последните данни за България са от 2010 година, но картината до 2014 година не се е променила значително, защото това не е приоритет на българското правителство и не се вземат необходимите мерки. Промените в политиките, които виждаме, са по линия на европейското законодателство, което ни задължава да прилагаме стандартите на европейско ниво", заяви Ванкова. По думите й такива области са защита от дискриминация и събиране на семействата, където имаме прогрес.
"Там, където е оставена държавата сама да кове своите политики, нещата не са се променили. Изоставаме драстично в областта на образование от това, което се случва в другите държави членки и дори от новите членки на Европейския съюз в Централна и Източна Европа", обясни обаче Ванкова.
Според нея важните мерките, които трябва да бъдат взети, са подготовката на българското общество да приеме имигрантите. "Мерките, които другите държави членки вземат, се простират от това да се работи с родителите на децата имигранти до работа с родителите на приемащото общество и работа със самите учители, защото те са агентите, които променят нещата на практика", заяви Звезда Ванкова.