Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България чества Съединението

06 септември 2013, 14:01 часа • 12222 прочитания

С патриотични песни, цветя и венци на благодарност, софиянци и гости на столицата отбелязаха 128-та годишнина от акта на Съединението на Източна Румелия с Княжество България.

Още: Прогноза за времето - 20 февруари 2025 г. (четвъртък)

Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф

Кметът на столицата Йорданка Фандъкова заяви, че Съединението е най-големият акт в националната ни история: "Нация, която отбелязва своето Съединение, може и трябва да черпи сили от него и да пребъдва". По думите й, нация, която празнува своето съединение, има силата и мъдростта да отговори на всеки опит за разделение на гражданите.

По-рано се проведе и шествие от паметника на Незнайния войн през булевард "Цар Освободител" до булевард "Васил Левски", където е мавзолеят-костница на първия след освобождението български държавен ръководител и владетел, княз Александър Батенберг, който толкова е харесвал страната ни, че след като е свален от престола, пожелал след смъртта си да бъде погребан в България.

В столицата има много централни булеварди и улици, носещи имената на дейци от съединисткото движение и допринесли за обединението на България.

Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)

Още: Футболните фенове ще могат да видят на живо купата на английската Висша лига в Сердика Център

Във Варна Съединението също беше почетено по подобаващ начин. Честванията започнаха с тържествено възпоменание пред паметната плоча на княз Александър Батенберг на пл. "Независимост". По-късно по бул. "Мария Луиза" тръгна шествие до Паметника на загиналите в Сръбско-българската война. Пред монумента се отслужва отслужена заупокойна молитва и са положени венци с военен ритуал.

Сред гостите на честванията тази година бяха бившият министър на вътрешните работи и заместник-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов, министри и депутати. Той оцени политическата ситуация в страната като "несъответстваща на днешния празник". Според Цветанов България в момента се намира в етап на най-голямото разделение и противопоставяне, за което са допринесли всички политици.

Още: Имени дни през март 2025 г.

Още: Отвориха АМ “Тракия” край Бургас

"Точно за това в такъв исторически ден като днешния всеки трябва да си направи равносметка за случващото се и с какво може да допринесе за обединяване на нацията, на българските граждани в общите цели за развитие на страната и в общите европейски ценности като страна-член на ЕС", каза Цветанов.

На въпрос как той лично би допринесъл за обединението на нацията, Цветанов каза: "С много срещи с хората, намаляване на това напрежение, но разбира се това е процес, който трябва да бъде възприет от всички участници в реалния политически процес на страната, защото за добро ли за лошо политическите партии са тези, които определят политиката на всяка една държава. Няма по-добро измислено в годините на демокрация. И за това трябва да се вземат решения, които могат да доведат до намаляване на това напрежение. Една от възможните хипотези е: оставка на правителството, предсрочни парламентарни избори, осъзнаване и преосмисляне поведението на всички партии. Тогава всички можем да обединим усилията си", каза още Цветан Цветанов.

В Пловдив митрополит Николай отслужи молебен в храма "Успение Богородично". Той каза, че случващото се днес е не съединение, а разединение. Състоянието, в което е изпаднало българското общество, се характеризира с омраза, безпаметност, страх и егоизъм, посочи той. Не трябва църквата да се включва в общия негативен тон и да преповтаря симптомите на това заболяване, обществото си поставя диагнозата само, каза още митрополит Николай. Според него, от поставянето на диагнозата до назоваването на правилното лечение, има една малка стъпка, но никой не казва, коя е тя. Ние констатираме заболяването, а не назоваваме лечението. Срещу отровата, която разяжда обществото, трябва да се действа с противоотрова, каза още владиката. По думите му, противоотровата на омразата е любовта, на безпаметността – паметта, на страха – смелост. Това са все извечните християнски ценности, смята свещеникът.

Още: Работилничка за мартеници и училище за магьосници този уикенд в Централни хали

Още: Времето утре - 20 февруари 2025 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес