Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българи в чужбина поискаха закриването на ДАБЧ

07 ноември 2018, 20:13 часа • 2680 прочитания

С отворено писмо до премиера Бойко Борисов наши сънародници от временните обществени съвети на българите в чужбина поискаха Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) да бъдe закрита. Според тях това е ненужна институция, която излишно натоварва държавния бюджет, остаряла е като концепция, а дейността й дублира функциите на други органи.

Преподавателят по математика в Университета в Тулуза проф. Любомир Гаврилов обясни пред БНР, че "тази агенция няма отношение към българските граждани в чужбина, тя служи като смокинов лист, за да закрива липсата на държавна политика към българите в чужбина. Тази агенция има като главна функция да обгрижва хора от български произход, етнически, от западните покрайнини - от Босилеград, от Македония и Украйна. И с последните скандали около корупционните практики на ДАБЧ мисля, че чашата отдавна преля".

Предлага се на мястото на агенцията да бъде формирана нова организация - Национално представителство на българите по света, като и обществени съвети към дипломатическите и консулските представителства, чиито членове да се избират от български граждани, живеещи извън страната.

Професор Гаврилов разкри мнението си за уволнения и арестуван вече бивш шеф на агенцията Петър Харалампиев, с когото се е срещнал заедно с други емигранти преди година.

"Той е типичен български бизнесмен от Прехода. Той е герой от книга на Илф и Петров - не разбира стратегическите интереси на България. Там се мотаят дребни интереси, картата на Македония. Има заиграване с примитивен национализъм. Хората, които са го назначили трябва да поемат отговорност", смята математикът от Университета в Тулуза.

Според Любомир Гавраилов предишният председател Борис Вангелов е имал далеч по-отговорен подход към задачите си, но това не променя факта, че ДАБЧ е претоварена с излишни функции и трябва да се закрие.

По закон от 15 години трябва да има Национален съвет на българите в чужбина, който е изборен. Той е записан и в Националната стратегия за българите в чужбина, приета в последните дни на кабинета "Орешарски", допълни Гаврилов относно нуждата от представителни органи на българските емигранти, които те сами да избират.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес