Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Бонус - малус": Няколко души карат една кола - какво става със застраховката им?

21 ноември 2019, 08:08 часа • 5295 прочитания

Личи си, че са избегнати едни смешни неща от предишния проект – очевидно е поработено. Така Красимир Георгиев от Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България коментира новия проект на КФН за "бонус – малус".

Според него, презумпцията да има до 25% бонус максимално и 400% малус не е нелогична, защото повечето шофьори били примерни. Никой не те кара да нарушаваш правилата, аргументира се Георгиев.

Според застрахователния експерт Цветанка Крумова обаче, документът е правен на база статистика на нарушения на пътищата, а не на статистика за застрахователни щети. "Не знаем какъв ще е ефектът в моментът – всички застрахователи трябва да излязат с нови премии за базови събития", каза тя пред Нова телевизия. По думите ѝ, ефектът от така предложената система може да е добър, може да е лош – затова Крумова поиска по-бърза ревизия на системата, когато заработи, не първата да е чак през 2024 година.

Крумова обърна внимание специално на изискването да се каже кой шофира даден автомобил. Тя подчерта, че единственото изключение за инцидентно каране на кола е когато и собственикът е в нея. И Крумова, и Георгиев посочиха, че при хипотеза да се шофира един автомобил, на първо място стои малусът за колата – който е най-лошият шофьор, той тежи най-много. Двамата не бяха сигурни и не дадоха отговор дали при един лош шофьор в семейството и двама примерни ще има пресмятане на "бонус – малус" на база показателите на всички, т.е. средноаритметично ниво. Няма начин да няма някакво осредняване и някакъв изравнителен коефициент, каза все пак Георгиев.

Изрично двамата експерти казаха, че младите шофьори няма да тръгват в системата с неравностоен старт т.е. да са оценени по-строго.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес