България има толкова много още какво да включи в списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство, заяви генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, предаде БГНЕС.
Към момента България има само два обекта, включени в списъка на световното нематериално културно наследство - Бистришките баби и нестинарството, но Бокова изрази надежда страната ни да подаде кандидатурите и за други обекти, както от материалното, така и от нематериалното културно наследство.
"България наистина се превръща в лидер в региона, а и в по-голям мащаб в областта на опазването на традицията на фолклора и на нематериалното културно наследство. В този глобален и толкова обвързан свят, един от най-важните въпроси е въпроса за идентичността. Хората не бива да губят своята идентичност, своята култура, своята традиция, иначе светът ще стане много скучен и еднообразен и всички ще загубим. Много от традициите в Югоизточна Европа са общи, но имат различни варианти. Мисля, че този регион може да даде добър пример за останалите по какъв начин културата трябва да сближава, а не да разделя народите и хората", убедена е тя.
"Би могло да се направи разширение на Казанлъшката гробница, да се включат някои от останалите открити гробници. Знам, че се работи по евентуалното включване на "Магурата" и мисля, че това е напълно възможно да стане, Белоградчишките скали също биха могли да бъдат включени", коментира тя. България може да помисли много сериозно и за един смесен паметник на културата, който има и природна и културна значимост и се надявам това да стане по време на моя мандат, смята Бокова. "ЮНЕСКО насърчава сътрудничеството между съседните държави да включват трансгранични паметници. Сърбия, Босна и Херцеговина и Черно гора работят по включване на карстови пластове като природен паметник на културата", отбеляза тя.
"На фона на трудностите в икономическото развитие и по-забавения икономически растеж, културните индустрии се развиват най-бързо. Ние искаме да подкрепим тази тенденция. Една нова форма на икономика се заражда в света. Тя е свързана с дизайна, производството на филми, фестивалите, културния туризъм и това е нещо, което аз много силно искам да подкрепя в региона на Югоизточна Европа. За да стане това възможно трябва да има по-тясно културно сътрудничество", каза още генералният директор на ЮНЕСКО.
Бокова участва в 8-мата конференция на министрите на културата по въпросите на културното наследство в Югоизточна Европа, посветена на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа, на която България е домакин.
Редактор: Десислава Ушатова