Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Боклук за едни, музика за други

05 февруари 2013, 10:28 часа • 31591 прочитания

"Светът ни изпраща боклук, ние му връщаме музика". С тези думи започва едно невероятно видео, което се върти пред последните 2 месеца в YouTube. Това е трейлър на предстоящия документален филм Landfill Harmonic, в който свирят деца с музикални заложби и студенти по музика. Той трябва да бъде готов през 2014 година. Режисьорът Греъм Таунсли е учил и антропология в Кеймбридж. 

Действието се развива в град Катеура, който е построен върху депо за отпадъци. 2500 семейства, които живеят там, оцеляват чрез разделяне на отпадъците за рециклиране. В доклад на УНИЦЕФ от 2010 година е отбелязано, че повече от 1500 тона твърди отпадъци пристига всеки ден в депото. Неграмотността се шири из града, младите хора най-често са тези, които отговарят за събирането и препродажбата на боклука. Водоснабдяването е много лошо, а в дъждовни дни, градът се наводнява.

Всичко в градчето се променя, когато учителят по музика Фабио Чавес създава музикална програма за децата в града. Малко след като той открива курса си, вече има повече ученици, отколкото инструменти. "Цигулката тук струва повече от една къща", казва Фавио Чавес, директор и основател на оркестъра. За да могат всички желаещи да се учат, групата младежи, заедно с учителя си, откриват уникален начин да се снабдяват с инструменти – от сметището. Децата започват да сглобяват собственоръчно инструментите си. Цигулка, направена от боклук, чело, което има за основа маслен варел, това са малка част от инструментите, които днес са се превърнали в цял оркестър. Младежите са се нарекли "Рециклираният оркестър".

Филмът показва как боклук и рециклирани материали могат да бъдат трансформирани в красиви звучащи музикални инструменти. По-важното в случая е, че носи свидетелство за превръщането на млади хора в благородни човешки същества.

"Хората осъзнават, че не трябва да изхвърлят боклука небрежно", казва маестро Чавес. "- Е, ние сме се научили да не изхвърляме таланта на хората.  Да слушаш подобна музика е истинско удоволствие, защото тя е много по-истинска. Моят живот би бил безполезен без музика", казва едно от момичетата в оркестъра. А притежателят на челото от маслен варел - Хуан Мануел Чавес, по прякор Беби, изсвирва фрагмент от Прелюдия на Бах.

Музиката е универсален език, които всеки може да разбере, независимо от кой край на света идва. Музиката на тези деца е повече от прекрасна, защото се ражда от нещата, които хората считат за незначителни. Макар и "сътворени" от боклуци, инструментите са направени с много любов от една малка общност, а музиката им струва хиляди пъти повече.

Автор: Десислава Мирчева

Валентин Стоев
Валентин Стоев Отговорен редактор
Новините днес