Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бойко обеща: За всяко отсечено дърво - поне пет нови посадени

15 юни 2012, 16:52 часа • 10209 прочитания

Стенограмата от срещата на природозащитниците с премиера Бойко Борисов, представители на инвеститорите, земеделския министър Мирослав Найденов, председателят на Комисията по земеделие и гори ще бъде качена на сайта на Министерски съвет.

Това заяви на брифинг в Министерски съвет министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов, след среща на премиера Бойко Борисов и депутати с представители на протестиращите срещу промените в Закона за горите.

"За всяко отсечено дърво – поне 5 нови посадени” – за това е уверил премиерът природозащитниците.

Министър Мирослав Найденов обясни, че по спорната точка за промяна на предназначението на горските терени, когато се строят спортни съоръжения, са искали с този режим да дадат възможност на потенциалните инвеститори.

"Няма гаранция, че неплащането на таксата за промяна на предназначението ще намали цените на услугата. Гаранцията е, че текстовете ще доведат до повече съоръжения, а по-голямата конкуренция може да доведе до по-ниски цени. Това беше целта", каза Мирослав Найденов.

На срещата при пемиера Бойко Борисов е имало и представител и на „другата страна”, на потенциалните инвеститори.

Това е "лобизъм" в името на спорта и на здравето на нашите деца, но за да сме сигурни, правим тези разговори. Надявам се да проведем тези разговори конструктивно, каза Мирослав Найденов по повод предстоящите разговори в събота и неделя преди новата среща при премиера в понеделник в 10.00 часа. Председателят на парламентарната Комисия по земеделието и горите Десислава Танева потвърди, че разговорът е минал в коректна обстановка. Надявам се в понеделник да стигнем до пълен консенсус, за да няма социално напрежение, каза тя.

Природозащитниците, участвали в срещата при премиера, тази вечер ще отидат на мястото на протеста на Орлов мост, за да обяснят - в каква посока ще вървят разговорите. 

Андрей Ралев от Сдружение за дива природа „Балкани” заяви, че са благодарни на премиера за срещата днес.

„Беше много конструктивна. Съгласието ще гарантира, че няма да се сече повече от прираста в гората”, каза той и призова протестиращите да не блокират днес кръстовища.

„Считаме, че в понеделник може да се стигне до добро решение. Не можем да го гарантираме, но ще се опитаме да го постигнем”, каза Ралев. Част от нас ще дойдем в понеделник, допълни той.

С цел гарантиране на обществения интерес премиерът Бойко Борисов обеща, че ще наложи временно забрана да бъде публикуван проектозаконът за горите в „Държавен вестник”, докато не се изчистят спорните текстове. Това заяви на брифинг в Министерски съвет Алекдандър Дунчев от WWF. Проблемът, който извежда хората на площадите, е притеснението, че застрояването ще се извършва, без промяна на предназначението, и без гаранция, включително и за природните паркове, каза Дунчев.

„Досега държавата беше гарант. Искаме за природните паркове да бъде запазен начинът на строителство на ски курорти, който е характерен за концесиите. В противен случай - може да се случи това, което се случи тази зима. За частта за общинските гори ние поискахме от премиера и от министъра - да прецизират текстовете, за да се гарантира, че строителството на съоръжения в частни гори ще става с промяна на предназначението – да се допусне застрояването на частни общински гори в рамките на законодателството ни”, каза Дунчев.

Друго от исканията им е държавата да е гарант за Витоша, че няма да се допусне отново или прекомерно застрояване като на Банско, или затваряне на лифтове.

От сдружение „За Витоша” посочиха, че премиерът Борисов се е ангажирал с това, че трябва да се изкорени монополния модел в зимния ни туризъм, защото услугата е безумно скъпа и не е на достатъчно високо ниво.

Присъстващите на разговорите представители на протестиращите природозащитници и експерти на неправителствените организации се ангажираха тази вечер да отидат на мястото на тазвечерния протест на Орлов мост и да обяснят на всички в каква посока вървят разговорите.

Екозащитниците и управляващите се споразумяха - да отпадне приетият вече текст, че се разрешава сеч до 20 дка без т.нар. лесоустройствени планове.

„Това беше предложение на опозицията, с което парламентарната група на ГЕРБ се съобрази, но природозащитниците имат притеснения, че това може да доведе до неконтролируема сеч и ние приемаме техните съображения”, каза министърът на земеделието Мирослав Найденов.

Двете страни са съгласни - корекциите корита на реки да се правят при условие, че с това действие, не се засягат ценни растителни видове. Управляващите приеха и предложението на природозащитниците, когато се извършва планова сеч в горски територии, тя да не надхвърля прираста на гората.

По отношение на въпроса с отпадането на изискването за промяна напредназначението, Найденов заяви: „Ние обяснихме, и те са съгласни с това, че с така разписаните текстове, тези териториите остават част от държавния горски фонд. С отпадането на изискването за промяна на предназначението се спестяват на потенциалните инвеститори такси, като ние смятаме, че по този начин може да бъдат насърчени инвестициите, особено в малките общини, но те смятат, че някъде може да се злоупотреби и отново да се стигне до масова сеч. Има направени предложения, но ако въведем режим на промяна на предназначението, то терените излизат от държавния горски фонд и държавата ще е длъжна да ги продаде”, каза още министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов.

Редактор: Георги Иванов

Адриана Димитрова
Адриана Димитрова Отговорен редактор
Новините днес