Претенциите за граници са архаични. За друго трябва да се борим в Македония, и то е - за ребългаризацията на националното съзнание на тамошното, българско по произход население. А в Западните покрайнини и Поморавието - за пълни права на българското население, което живее от близо хилядолетие и половина там. Това каза историкът проф. Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей, по повод декларацията на "Атака" за годишнината от Ньойския мирен договор, предаде Фокус.
"Учудва ме юридическата некомпетентност на депутатите на „Атака”, които - тук съм съгласен с тях - са се обявили против грабителския Ньойски договор, който наистина е един типичен договор, който империалистически държави са наложили над една победена в Първата Световна война страна като България", каза проф. Божидар Димитров.
По думите му според този договор, освен репарации и куп други неприятни и тежки за България задължения от територията на страната, се откъсват Струмишка област, Западните покрайнини и няколко села в Тимошко.
"Но на основание на това, че договорът не бил подписан от Народното събрание, че Сърбохърватското кралство вече не съществувало (то не съществува от 1928 г.), не може да се иска тези територии да бъдат върнати на България. Ньойският договор е отишъл в правното ни битие още през 1947 година, когато, с така наречения Парижки мирен договор, се фиксират резултатите от Втората Световна война. На Парижката мирна конференция, България е третирана, за наше съжаление, не като страна-участник в антифашистката коалиция, а като страна-участничка в Оста, тоест в коалиция с нацистка Германия, Италия, и се смята за загубила войната страна. По силата на този договор, границите в западна посока остават същите, каквито са били преди войната. На североизток, все пак, ни се признава мирното завладяване на Южна Добруджа, което е станало по време на Втората Световна война. И се отхвърлят гръцките претенции за граница по река Марица, което би оставило Родопите, Пловдив, Асеновград и други български територии в границите на Гърция. Така че „Атака” по-скоро би трябвало да иска отхвърляне на Парижкия мирен договор. Което означава - и още по-големи претенции на България, тъй като бихме могли да претендираме за цяла Македония, освен за Западните покрайнини - и за Поморавието. Тоест, за граница по река Българска Морава (защото и там живеят българи). И, особено много, в Македония, където цялото население, което не са албанци, турци или цигани, е от български произход. Друг е въпросът, че днес, когато Европа ликвидира граници, и ние сме членове на този съюз, тези претенции стават архаични", каза Божидар Димитров.