Директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров защити начина, по който се възстановяват на крепостните стени на Ларгото в София.
В сутрешния блок на БТВ „Тази сутрин" той заяви, че издигнатите стени, срещу които се чуха гласове на недоволство, не са бутафория и посочи, че за бутафория може да се говори на Пернишката крепост и на Патриаршеската базилика в Преслав.
Той разкритикува остро гражданите, които нарекоха реконструкцията "бутафория" и настояват тя да бъде прекратена. "Кои са тези граждани? Манол Глишев - известен безделник. И никому неизвестната Мария Щурова", заяви той.
Според него е несериозно такива хора да взимат отношение по въпроси, по които нямат образование и не знаят световната практика. Историкът се съгласи, че може да се сложи разграничителна линия между автентичната стара част от крепостните стени и възстановената нова част. Това, което виждам, е в съгласие както с правилата в България, така и с международните правила, посочи той. Така строят римляните. Планът е одобрен от НИПК, Инспектората на Министерство на културата и подпис на ресорния заместник-министър или министър, добави той. Второто решение на казуса е да заровим съществуващите останки в земята, защото не може да ги оставим така с 20 см в земята. Стъклен покрив нямаше да свърши работа, обясни Димитров и добави, че дори такъв да можеше да се изгради, то вътре в него би трябвало да се поддържа една постоянна температура целогодишно, за да не се разрушат постепенно останките.