Бившият шеф на Специализираната прокуратура Светлозар Костов е уволнен от съдебната система. Най-тежкото наказание му беше наложено днес от Прокурорската колегия на ВСС с 8 гласа "за" и 2 "против", съобщи "Правен свят".
Предложението за уволнение дойде на заседанието на колегията миналата седмица, след като преди това дисциплинарният състав беше предложил той да бъде само понижен в длъжност. Уволнението на Костов идва две години след образуването на дисциплинарно производство по предложение на 11 членове на ВСС. Ставаше дума за три нарушения - на случайното разпределение на делата, неетично отношение към колегите и уронване престижа на съдебната власт в медийни изяви. Вносителите бяха Ясен Тодоров, Димитър Узунов, Галя Георгиева, Светла Петкова, Милка Итова, Васил Петров, Михаил Кожарев, Мария Кузманова, Румен Боев, Каролина Неделчева, Даниела Костова. В дисциплинарния състав бяха Ясен Тодоров, Елка Атанасова и Милка Итова.
Дисциплинарката беше резултат от скандал, който Костов забърка през 2013 г., след като не беше избран за шеф на Апелативната специализирана прокуратура, а ВСС гласува за Даниела Попова.
Недоволен от резултата, Костов се изяви пред няколко медии и се изкара жертва на смяната на политическата конюнктура, обясни, че срещу кандидатурата му били впрегнати много лобита и интереси, а спецпрокуратурата не се справяла с финансовите и данъчни дела заради неопитността на колегите му.
Последва реакция на прокурорите от специализираните прокуратури, които изпратиха писма до ВСС. Като разбра за тях, Костов започнал "вътрешно разследване", за да установява авторите. В ново писмо прокурорите заявиха, че са подложени на недопустим психологически натиск и се оплакаха от "лов на вещици".
Решението по дисциплинарката обаче се проточи. На два пъти Прокурорската колегия отлагаше взимането на решение, все по молба на Костов. Първият път той си бе наел нов адвокат, който трябвало да се запознае с материалите, а след това представи болничен лист. При третия опит пък нямаше решение, защото колегията предложи най-тежкото наказание, а според чл. 320, ал.5 от ЗСВ, в такава ситуация се дава възможност на дисциплинарно привлеченото лице да бъде изслушано или да даде писмени бележки. На миналото заседание Костов не се възползва от възможността да бъде изслушан, а предпочете да даде писмени бележки.
В резултат на скандала около бившия шеф на спецпрокуратурата, ВСС беше възложил на Инспектората да извърши проверка, която констатира редица нарушения.
В последните години срещу Светлозар Костов имаше още 3 дисциплинарки. Той беше наказан с намаляване на заплатата с 15% за една година заради неспазване на случайното разпределение на делата, за неизпълнение на разпореждане на зам.-главен прокурор и за липса на контрол по спазване на сроковете. По втората дисциплинарка беше наказан с освобождаване от поста шеф на Специализираната прокуратура, защото изискал доклад от своя подчинена, за предприети действия по досъдебно производство. Тричленен състав на ВАС отмени това решение на съвета с аргумента, че Костов е наказан, защото по принцип бил лош ръководител, а не по конкретния случай. Петчленен състав на съда обаче спря производството до приключване на Тълкувателно дело №7 от 2015 г. на ВАС.
Третото производство беше по предложение на шефката на АСпП Даниела Попова, която поиска уволнението му заради случая с Росен Петров-Животното, но Костов не беше наказан. След влязла в сила присъда от над 5 години затвор за Петров, нейното изпълнение било отложено с решение на Костов заради неясно заболяване на осъдения. След това Росен Петров беше арестуван на плажа в Несебър и вкаран в затвора.