Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бивш земеделски министър: Протестите са за политики

07 февруари 2024, 14:52 часа • 1219 прочитания

Земеделците протестират за политики. Четири от седемте закона, които трябва да се променят, съм ги оставил готови. Това заяви пред БНР бившият служебен министър на земеделието Явор Гечев. Той отправи критики към подхода на властта към протестиращите. "Не може да преговаряш само с организации, които приемаш, а с другите не, защото не са ти симпатични", подчерта Гечев.

Какво да се направи?

Според него, за да се намали напрежението кабинетът Денков трябва да даде пари на земеделците, а след това бюджета да бъде актуализиран. Гечев посочи, че тези 150 млн. лв., които правителството предложи на протестиращите, са от бюджета на министерството на здравеопазването.

ОЩЕ: Земеделците отхвърлиха офертата на премиера, настояват за оставката на Вътев

По думите му един от основните проблеми е, че субсидиите вече не покриват разходите на земеделските производители. Той уточни, че парите давани на земеделците не са за нищо друго, а само за правене на земеделски политики. "Тази работа с даването на пари на калпак, при дадените условия, без да правиш нищо замина. В момента новите изисквания са само и единствено за земеделски неща, свързани с чиста екология, дори не с агроекология", допълни Гечев.

Бившият министър на земеделието смята, че даването на пари ще отложи проблема, ако не се намерят фундаментални политики и да се преразгледа Зелената сделка. Според него в противен случай като дойде време за жътвата пак ще гръмнат нещата.

Зелената сделка

Зелената сделка казва няколко неща. До 2030 г трябва да намалите с 50% изкуствените торове, които се ползват, да намалите 50% от пестицидите, които се ползват, 10% от земята трябва да отиде за т. нар. ландшафтна инфраструктура - това е да оставиш земите да не се обработват земи заради биоразнообразието. Изискванията са как да ореш и кога. Една трета от себестойността на производството отива за екологични неща. Ако нещо ви струва 1 лв. - 33 стотинки отиват за екология. Европа налага тези изисквания единствено върху себе си. Всичко изглеждаше поносимо, докато не стана войната в Украйна и цялото нещо се взриви, защото Украйна е голяма и е на границата на Европа, която започна да поема цялата цена - икономическа и социална, каза още Явор Гечев.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес