До оставка на Гешев не може да се стигне. Не ми се вижда той да е склонен на това. Призивите на президента и на правителството, както и на главния прокурор, се хвърлят лековато в публичното пространство. Има разписана процедура. Инициативата за прекратяване мандата на ”тримата големи” в съдебната власт може да произтече от ВСС. В закона има разписана процедура, а основанията са пет.
Още: Най-важните новини за деня: 19 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 20 февруари 2025 г. (четвъртък)
Това заяви пред bTV бившия конституционен съдия Пламен Киров.
"Когато президентът излиза и казва "Вън мутрите от изпълнителната власт", нека да ги посочи. Има министри, които не ми изглеждат като мутри. Има жени там. Екатерина Захариева не ми изглежда като мутра. В прокуратурата работят около 2000 прокурори и следователи. Не може да каже, че всички са мафия - да посочи коя е мафията в прокуратурата", посочи още Киров.
По думите му нещата са стигнали твърде далеч, а личните дрязги и отношения между едни политически фигури са довели до институционална криза.
Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф
Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)
"Президентът много бързо реагира на едно изключително недопустимо действие от страна на прокуратурата - да влезе с въоръжен отряд в сградата на Президентството. Има си ред. Там не се влиза като в централа на наркокартел", посочи Киров и заяви, че според него това е грешка на прокуратурата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Футболните фенове ще могат да видят на живо купата на английската Висша лига в Сердика Център
Той бе категоричен - главният прокурор постоянно говори за въздаване на справедливост. Това обаче става от съда. Прокуратурата трябва да говори за законност.
"Вижте какво става с изявленията на премиера на една европейска държава - излиза и от името на правителството говори за народен представител като използва обръщението "шиши". Президентът също говори така. Такъв език не би следвало да има в демократична, цивилизована и европейска държава. Той си има име. Ако снижаваме политическото говорене до говоренето на Васил Божков, тежко и горко на тази държава. Дълбоко нередно е той да определя начина, по който ще говорят българските институции", заяви още Киров.
Той заяви, че е било неизбежно политическото говорене да се прехвърли на площада. Причината според думите му е фактът, че политическите опоненти са били натикани в ъгъла, а дебатът в Народното събрание - неглижиран.
Още: Отвориха АМ “Тракия” край Бургас
Още: Работилничка за мартеници и училище за магьосници този уикенд в Централни хали