Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бивш главен секретар на МВР за шпионския софтуер на ГДБОП: Гражданските права са перманентно нарушени

11 юли 2017, 09:30 часа • 5751 прочитания

Няма нищо смущаващо в думите на вътрешния министър Валентин Радев относно закупения от ГДБОП шпионски софтуер (бел. ред. – Радев каза, че по-добре да сме сигурни, отколкото да пропуснем някой терорист) . С този инструмент не се нарушават граждански права, те са перманентно нарушени. Това заяви бившият главен секретар на МВР Николай Радулов, а с позицията му се съгласи адвокат Николай Хаджигенов. Хаджигенов добави, че МВР се ползва от всяка една власт, за да я крепи и за нищо друго.

По думите на бившия главен секретар на МВР за сериозен софтуер са необходими милиони, което личало от поръчки на Русия и САЩ. САЩ изхарчиха даже милиарди и резултатът беше седем предотвратени терористични акта, добави Радулов, според когото новият софтуер по-скоро е някакъв аналитичен инструмент, а не истински шпионски софтуер. Софтуерът на ГДБОП действа само ако изследвания обект – например телефон, е в ръцете на антимафиотите, но не и от дистанция.

Проблемът е, че никой не вярва на МВР и правилно не вярва – може да се изценира "случка" и цялата информация от телефона ти да остане в ръцете на БОП-а, опонира адвокат Николай Хаджигенов пред bTV. Той повтори отдавнашната си теза – нямаме доверие на МВР за нищо.

Все едно да спорим дали полицията да има пистолет или да няма, коментира Радулов, който обаче се съгласи, че доверието в МВР е много ниско. Даже антитерористичния закон не позволява лежерно отношение на властите към личната информация, заяви бившият главен секретар на МВР, който обаче каза, че според този закон на практика няма незаконно подслушване. Да припомним как Владимира Янева (бел. ред. – бившият председател на Софийския градски съд) издаде редица разрешения за ползване на СРС без основание, каза адвокат Хаджигенов, а Радулов припомни как Сотир Цацаров като съдия е издал разрешение по случая "Цонев, Сантиров, Попов", при който в крайна сметка след години на дела се стигна до оневиняване, след като стана ясно, че следовател Петьо Петров (Петьо Еврото) опитал да пробута нарочно схема с подкуп, който уж Цонев му давал чрез Сантиров и Попов, за да може Еврото да спре производство срещу бившия военен министър Николай Цонев.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес