Намаляването на цената на тока и минималното увеличение на цената на въглищата не са достатъчни , за да се стабилизира състоянието на бранша. Това заяви шефът на миньорския синдикат към КТ "Подкрепа" Владимир Топалов пред Дарик радио.
Той предупреди, че ако не се намерят средства за подмяна на електроразпределителната мрежа в София, града все повече ще се превръща в „дискотека".
Миньорите запазват готовността си за протестни действия, като те могат да се изразят в блокада на пътища още утре.
Износът на ток за Турция е едно от решенията, които биха довели до баланс на енергийната система, смята Владимир Топалов.
По думите му трябва да се изнася токът, произведен от по-скъпите енергии, а у нас да остава по-евтиният.
„Трябва да балансираме системата, защото тя в момента е по ръба на бръснача и аз съм сигурен, че това е временна мярка, защото така не може да се балансира системата и може ДКЕВР да се наложи да преразгледа след някой и друг месец своите решения", категоричен е Топалов.
Той допълни, че проблемите не трябва да се решават само за минните дружества или за заводските централи, а цялостно - иначе системата никога няма да се балансира.
„И има още един голям проблем - с електроразпределителните дружества и инвестициите там. Смея да твърдя, че това, което се случи в центъра на София, ако не се вземат мерки, ще се случва все по-често в държавата на най-различни места. Това показва също, че там инвестициите са орязани до минимум и липсват средства, с които да може да се поддържа системата. Силно се надявам да не се изтърве този момент, в който вече тя ще стане неконтролируема, защото тогава наистина ще се случи дискотека в държавата", допълни експертът.
Топалов очаква тази зима проблемите с парното да проличат още по-ясно.
„Недостигът на Топлофикация-София от порядъка на около 100 млн. лв. няма как да бъдат компенсирани и столичани 100% могат да очакват по-високо парно", поясни Топалов.
Напрежението сред миньорите и свързаните с тях отрасли остава високо, допълни шефът на миньорския синдикат.
Той бе категоричен, че заплатите не са увеличавани от изключително дълго време, въпреки че счетоводно изглежда, че получават повече пари.