Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БДЖ още не иска да влезе в Google Maps - дали чака XXII век?

10 май 2019, 11:58 часа • 6714 прочитания

Защо БДЖ все още не желае да включи разписанията на влаковете в приложенията за мултимодално пътуване като Google Maps? Този въпрос е актуален след като в началото на седмицата стана ясно, че Google Maps започна да показва на потребителите как да се придвижат в София от точка А до точка B с градския транспорт.

В специализираната Facebook група "В защита на професионалистите от НКЖИ от БДЖ" въпросът дали разписанията да се показват в Google Maps е подложен на дискусия още от 15 февруари насам.

Основният аргумент "за", извън очевидното удобство за потребителите, е, че това може да бъде и добра реклама на самия транспорт. А според експерти цената на осъществяването на идеята изобщо не е висока – максимум 50 000 лева, още повече, че на фона на ежедневно получаваните от държавата 480 000 лв за БДЖ, сумата изглежда незначителна. В допълнение, при желание от страна на БДЖ, Google Maps, Moovit, Transit и др. могат да интегрират разписанията в реално време - т.е. ако някое превозно средстсво закъснява, може да се показва и закъснението към момента.

Actualno.com се свърза с транспортния инженер Варужан Апелян, който е поставил темата на дневен ред в социалната мрежа. Инж. Апелян ни разказа, че това е стара идея и още Илия Марков, като директор на маркетинга в БДЖ, е искал да я осъществи. По думите на Апелян, за съжаление Марков не среща разбиране от ръководството на БДЖ и след 6 месеца напуска компанията, като сега се занимава успешно с дигитален маркетинг в американска компания.

Апелян е говорил и с новия директор на БДЖ Никола Василев преди три месеца, срещнал одобрение на предложението, но резултати още няма. Той е написал и писмо до транспортния министър, но все още без отговор.

Всъщност, по думите на инж. Апелян БДЖ изостава дори от румънските държавни железници, чието разписание е видимо в Google Maps. Този пример показват колко по-иновативно и отдавна мислят железопътните компании дори съседни на България държави по темата. Според Варужан Апелян Google е най-използваната платформа в световен мащаб след Facebook, защото я има във всеки телефон с Android. Според него най-добре е данните за разписаниято на БДЖ да бъдат публикувани в отворен формат, защото това са данни с обществено значение и трябва да бъдат достъпни за използване в отворен машинночетим формат, това ще насърчи и разработването на най-различни полезни за гражданите приложения.

Темата наистина се оказна с обществено значение, защото се дискутира и в форумите на компютърните специалисти. Някои от тях дори имат съмнения за корупционни причини, във връзка с нежеланието толкова години да се интегрира разписанието на БДЖ, защото още на заглавната страница на Google Maps Transit може да прочетем: "If you provide a transportation service that is open to the public, and operates with fixed schedules and routes, we welcome your participation - it is simple and free".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес