Странно защо македонците не искат знамената от Илинденско-Преображенското въстание – аз обясних вече – на знамената българският произход на въстаниците е пояснен чрез текстове и символи, характерни за България. Това коментира директорът на Национален исторически музей проф. Божидар Димитров по повод желанието на македонския народ да намери знамето на Тиквешкото въстание от 1913 г., което е дело на българи, не на македонци.
„Знамето, което се издирва и е „възстановено” по спомени на участници, не би могло да съществува в този му вид”, каза още той по повод на това, че представители на македонския народ са изготвили примерен вид - възстановка, на който по думите на проф. Димитров, са изобразени много несъответствия с фактите, предаде Фокус.
По думите на проф. Димитров, това въстание е дело на българския народ, а знамето, което издирват македонците е по-скоро възстановено на фолклорни основи. „Текстовете са на съвременен македонски език, създаден през 1944 г. На запазените знамена пише „Свобода или смърт”, а не „смрт”, което е невъзможно дори на македонски език. Сръбският войник, който лежи в краката на девойката, е кой знае защо с паднал турски фес. Както е известно, сръбските войници по това време са носели т.нар. „шайкач” – кепе с малко по-вдлъбнато дъно. С една дума, това е фолклорно представяне на знамето”, коментира още проф. Божидар Димитров.