Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бавното правосъдие струва на държавата по 100 000 лв. на месец

20 април 2015, 14:01 часа • 2990 прочитания

Приблизително по 100 000 лв. на месец струва на държавния бюджет бавното правосъдие у нас. Това става ясно от проект на Постановление на МС за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на правосъдното министерство. Вносител на проекта е министър Христо Иванов, предаде БГНЕС.

Средствата, които се очаква да бъдат одобрени на някое от следващите заседания на правителството, са за изплатените обезщетения по сключени споразумение относно нарушени права по разглеждане и решаване на делата в разумен срок по граждански, административни и наказателни производства. "Заявленията се разглеждат от Инспектората към ВСС, към който е създадено специализирано звено, което проверява заявленията", пише в Доклад към проекта за Постановление на МС.

Срокът за разглеждане на исканията е 6-месечен. Само за първото тримесечие на 2015 г. Министерство на правосъдието вече е изплатило обезщетения в размер на 276 320 лв. Сумата е значителна на фона на изплатените през 2014 г. - 620 374 лв. за обезщетения по споразумение за бавно правосъдие. Очакванията са в следващите години средствата, които държавата плаща за бавно правосъдие да продължат да растат, но това ще е за сметка на намаляване на осъдителните решения пред съда в Страсбург, разходите по които отново са за сметка на бюджета.

Т.нар. "компенсаторен механизъм" за обезщетяване на местно ниво срещу бавното правосъдие има и положителна страна. Чрез споразуменията се намалява значително броя на жалбите, които български граждани внасят през Европейския съд за правата на човека в Страсбург. Преди месец от Министерство на правосъдието съобщиха, че България вече е извън 10-те държави, срещу които се постановяват най-много осъдителни решения. В голяма степен това се дължи на сключваните споразумения на местно ниво.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес