Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Авторът на книгата, предизвикала скандал в хасковско училище: Никога не съм се представял като детски писател

19 април 2023, 09:18 часа • 8094 прочитания

Моята книга, която се обсъжда от вчера в публичното пространство, не е детска нито дори юношеска. Това каза българският писател фантаст и публицист Николай Теллалов по радио Фокус по повод заформилия се на 18 април скандал с неговата книга "Да пробудиш драконче", определена като „детска“ и „вулгарна“ от родители и коментатори в социалните мрежи, които, оказа се, не са я прочели.

Аз никъде, никога и пред никого не съм се представял като детски писател. Героят ми в книгата е описан като 27-годишен, а аз самият съм я писал, когато бях на 29 години. Къде видяхте нещо детско в нея? Това, че някой е решил, че може да я представя пред деца... Да, очаквах при обиколките си в училищата да се срещна с деца от 8 клас нагоре, а ме поканиха пред петокласници. Но трябва да ви кажа, че петокласниците се оказаха много умни деца и от тях получих изключително адекватни и смислени въпроси“, каза Теллалов.

По отношение на отзивите за книгата той поясни, че от момента на издаването й още през 1998 г. досега е получавал различни коментари – „че тя е наивно-романтична, че си правя гаргара с митологията, че не може да има такива отношения между хората и змейовете“ и т.н. Но за първи път ми казват, че е цинична и вулгарна и просто съм сащисан от тази нелепост, добави той като поясни, че думите, които се цитират от книгата от вчера насам, непрекъснато се появяват във филми и в публичното пространство.

"Фентъзито не е детска литература. „Игра на тронове“, например, към деца ли е насочена според вас?", добави още Теллалов.

Впрочем журналистката, която интервюираше писателя, призна, че тя самата не е чела книгата, на което авторът отговори: „Книгата се чете за час и 20 минути. Какво повече искате да ви кажа?“ 

ОЩЕ: "Ти се събуди и ми го ***": Книжка възмути родители

В предаването взе участие и д-р Константин Иванов, инициатор на инициативата „Разказвач на приказки“. По думите му от момента на старта на проекта досега не е имало подобен проблем с друг автор или книга. С тази книга също не е имало отрицателни отзиви откакто е представяна. „Не бих правил коментар на книгата. Но стигнахме до извода, че тя не е подходяща за деца на тази възраст. Недоглеждането от наша страна – не бягаме от това, признаваме си грешката. Може би не сме догледали достатъчно текстът дали е подходящ за тази възрастова група“, обясни той.

Иванов добави и че когато авторите, част от проекта, гостуват в училищата, всички – училищните директори, класните ръководители, родителите и децата са информирани месец предварително кой автор ще гостува и с коя книга. Затова всеки може да направи предварителна проверка, отбеляза той. "Отсега нататък явно ще трябва да изпращаме и самите книги, не само техните заглавия и автори", каза той. 

Иванов отбеляза още, че по тази логика трябва да се забранят и Братя Грим, "в чиито приказки има много кървища и които се четат от децата на тази възраст".

„Да пробудиш драконче“ е публикувана през 1998 г. и дава началото на приказната четирилогия, посветена на змейовете и хората, следващите книги от която са „Царска заръка“, „Пълноземие“ и „Слънце недосегаемо“. Книгата печели второ място в класацията за най-добра фантастична книга от български автор „Фантастична книга на десетилетието 1990-1999“.

Припомняме, че книгата бе представена пред ученици от пети клас от хасковското училище „Иван Рилски“, а родители сигнализираха, че са възмутени от „нецензурния и груб“ език, признавайки същевременно, че са попаднали на пасаж от нея, но не са чели произведението. От друга страна Веселина Павлитова, началник на РУО-Хасково, през което минава организацията на инициативата „Разказвач на приказки“, на журналистически въпрос относно подбора на книгите в проекта, обясни, че в регионалното управление по образование също не са прочели книгата предварително. По думите й, те не са намерили достатъчно информация за книгата в интернет. Което е странно предвид факта, че "Да пробудиш драконче" е достъпна безплатно на сайта на „Читанка“ поне от десетина години.

Остава да се надяваме, че така заформилият се скандал ще подтикне малко повече хора да се обърнат към четенето и да се опитат да си формират самостоятелно мнение на база прочетеното. А отговорните за избора на книги за представяне пред децата в училищата ще следят за одобряването им не само проформа.

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес